International Photography Awards, organizowany corocznie od 2002 roku
w Los Angeles przez Fundację Lucie, jest jednym z największych i najbardziej
prestiżowych konkursów fotograficznych świata.
Jak co roku w końcu września ogłoszono decyzje jury…
Misją International Photography Awards jest nagradzanie najlepszych fotografów na świecie, odkrywanie nowych wschodzących talentów oraz promowanie samej fotografii. W bieżącej, trzynastej edycji konkursu wpłynęło niemal 28 tysięcy zgłoszeń ze 104 krajów całego świata. Międzynarodowy panel jury tworzyło ok. 80 cenionych specjalistów branży fotograficznej: kuratorów, fotoedytorów, dyrektorów artystycznych, decydentów galerii sztuki i przedstawicieli innych obszarów fotografii.
Lista laureatów zostanie przedstawiona podczas uroczystej gali The Lucie Awards w Carnegie Hall w Nowym Jorku pod koniec października; wtedy też zostanie ogłoszony wybór Fotografa Roku (The Best Photographer of the Year). Ze względu na prestiż i podobieństwo, nagrody w tym konkursie nazwane są "Oskarami fotografii".
Można już zgłaszać prace do kolejnej edycji konkursu: IPA 2016.
Strona konkursu z galeriami zwycięskich i wyróżnionych prac. Strona Fundacji Lucie.
Wśród zwycięzców w poszczególnych kategoriach znaleźli się Polacy:
2 miejsce w kategorii Professional: Nature, Wildlife - Tomasz Gudzowaty (ZPAF) „Birds' Paradise"
2 miejsce w kategorii Professional: People, Wedding - Dorota Kaszuba „JO & TA"
3 miejsce w kategorii Professional: Architecture, Bridge - Adam Żyśko „Lisewski Bridge"
3 miejsce w kategorii Professional: Book, Nature oraz
2 miejsce w kategorii Professional: Book, Other - Kacper Kowalski „Side Effects"
1 miejsce w kategorii Non-Professional: Event, Other - Paweł Wieczorek „Faith"
1 miejsce w kategorii Non-Professional: Special, Pets - Stanisław Majda „Waiting Dogs”
2 miejsce w kategorii Non-Professional: Advertising, Product - Maciej Miloch „Not so blue"
2 miejsce w kategorii Non-Professional: Nature, Flowers - Anna Chabrowska (abs. SF ZPAF)
„Beauty of nature"
2 miejsce w kategorii Non-Professional: People, Self-Portrait - Magda Kuca „Tribe”
3 miejsce w kategorii Non-Professional: Fine Art, Nudes - Arkadiusz Branicki „Mayu”
3 miejsce w kategorii Non-Professional: Fine Art, Portrait - Paweł Bogumił (abs. SF ZPAF) „inHUMAN”
Wśród wielu autorów wyróżnionych prac znaleźli się, między innymi, członkowie ZPAF:
Tomasz Gudzowaty (Okręg Warszawski ZPAF) w kategorii Professional: Advertising, Beauty: „Melody” , „Melody#1” , „Melody and wild dogs” , „Melody and Lion #1” , „Melody with Meerkat” , „Melody in the Maldives @3” ; w kategorii Professional: Nature, Landscapes: „King Penguins #5” ;
w kategorii Professional: Nature, Wildlife: „South Georgia” , „Elephant seals @1" „Albatrosses" , „Elephant seals #5” , „Elephant seals #3” , „King Penguins #6” , „Albatrosses #2” , „Elephant seals of South Georgia”
oraz w kategorii Professional: Advertising, Fashion: „Noah's Ark”
Marek Czarnecki (Okręg Kujawsko-Pomorski) w kategoriach Professional: Architecture, Historic
oraz Professional: Special, Other_S „Long time ago”
Paweł Bogumił (absolwent Studium Fotografii ZPAF) w kategorii Non-Professional: Nature, Flowers „Floral Sketches”
Paweł Opaliński (Okręg Świętokrzyski) w kategoriach Professional: Book, Documentary ; Professional: Book, Fine Art oraz Professional: Book, People „Poruszeni - transcendental record”
Michał Adamski (Okręg Wielkopolski) w kategorii Professional: Book, Self Published
„Nie mogę przebrnąć przez chaos”
Jakub Ochnio (Okręg Świętokrzyski) w kategoriach Professional: Editorial, General News oraz Professional: Editorial, Political „The Independent Day”
Alina Ścibor (Okręg Dolnośląski) w kategorii Professional: Fine Art, Abstract
„Limits of Space - Another Horizon”
Piotr Bieniek (Okręg Świętokrzyski) w kategorii Professional: Fine Art, Still Life „Sisyphus”
Karol Pałka (Okręg Krakowski) w kategorii Professional: People, Family „Brothers”
Tomasz Grzyb (Okręg Świętokrzyski) w kategorii Non-Professional: Advertising, Music
„Sounds of emotions”
Leszek Górski (Okręg Górski) w kategorii Non-Professional: Architecture, Industrial „Two Lamps” ,
w kategoriach Non-Professional: Deeper Perspective, Deeper Perspective , Non-Professional: Editorial, Environmental oraz Non-Professional: Editorial, Other_ED „Stockfish Story” oraz w kategoriach Non Professional: Event, Traditions and Cultures, Non-Professional: People, Culture oraz Non-Professional: People, Other_P „Fatima Celebration” ; w kategoriach Non-Professional: Fine Art, Landscape
oraz Non-Professional: Nature, Landscapes „Zip”
Anna66 Andrzejewska (Okręg Śląski) w kategorii Non-Professional: Deeper Perspective, Deeper Perspective „Humantria”
Marta Dąbrowska (Okręg Śląski) w kategorii Non-Professional: Fine Art, Nudes „monumental beauty”
Joanna Borowiec (Okręg Warszawski) w kategoriach Non-Professional: People, Culture
oraz Non-Professional: People, Portrait_P „Double”
W sumie wśród profesjonalistów i nieprofesjonalistów można zobaczyć wyróżnione prace
ponad stu autorów z naszego kraju, poza wymienionymi wyżej są to:
Szymon Kobusiński, Tomek Tomkowiak, Monika Jelińska, Aleksandra Wolter, Magdalena Ubysz, Patryk Karbowski, Jan Wajszczuk, Grzegorz Wójcik, Mateusz Baj, Bartłomiej Jurecki, Tymon Markowski, Adam Guz, Paweł Młodkowski, Bartłomiej Ponikiewski, Krzysztof Kusiak, Jarosław Jarema, Magdalena Pierwocha, Robert Pawłowski, Krzysztof Jabłonowski, Grzegorz Gajos, Mariusz Czyżowski, Dagmara Bugaj, Łukasz Malczewski, Justyna Ejsmont, Piotr Fajfer, Dorota Wróblewska, Adam Balcerek, Anna Grzelewska, Maya Wąsowicz, Piotr Lipecki, Michał Warda, Arkadiusz Gepchard, Małgorzata Pastuszko, Adrian Mirgos, Joanna Fangrat, Tomek Gola, Paweł Paniczko, Rafał Bigda, Rafał Nebelski, Aleksandra Hereć, Grzegorz Sosiński, Krzysztof Kowalczyk, Marek Zakrzewski, Artur Gutowski, Robert Musiał, Halina Krawczyk - Jan Pawelski - Jan Halko, Danuta Antas Woźniewska, Ela Waszczuk, Marta Wapiennik, Maura Ładosz, Agnieszka Mroczek, Zuzanna Szarek, Aleksandra Nowysz, Katarzyna Bojko-Szymczewska, Katarzyna Tymkiewicz, Mirosława Kowalczuk, Ola Surdacka, Leszek Paradowski, Zofia Anna Puszcz, Wiktoria Wojciechowska, Beata Podwysocka, Karolina Pawelczyk, Barbara Michałowska, Miłosz Wilczyński, Katarzyna Nizinkiewicz, Paweł Krok, Piotr Kwatera, Krzysztof Jędrzejak, Marcin Lewowski, Mateusz Piesiak, Katarzyna Krzykowska, Edyta Pękala, Rafał Ziejewski, Alicja Brodowicz, Kamila Dąbrowska, Jakub Szafrański, Łukasz Szamalek, Adam Romanowski, Tomasz Wysocki, Bogdan Ziejewski, Paweł Wewiórski, Katarzyna Kubiak
i jeszcze kilku podających tylko swoje imię...