Na posiedzeniu w Warszawie, 13 grudnia 2024, Rada Artystyczna przyjęła do ZPAF:
do Okręgu Warszawskiego Andrzeja Ziółkowskiego, do Łódzkiego Juliana Sojkę,
do Gdańskiego Joannę Feil i do Okręgu Śląskiego Katarzynę Leszczyńską-Kaszubę.
Gratulujemy i witamy w naszych szeregach!
➠ Andrzej Ziółkowski – rocznik ’54, gdynianin. Mieszka w Warszawie i w Gniewie nad Wisłą.
Wprowadzający do Okręgu Warszawskiego: Zbigniew Furman i Tomek Sikora.
W latach 70. studiował elektronikę w Gdańsku. Po wielu latach pracy w przemyśle elektronicznym,
z tego 20 lat w międzynarodowym koncernie elektronicznym w Singapurze, oddał się w roku 2005 pasji fotografowania.
Zainspirowany duchowym testamentem żyjącego w Indiach angielskiego benedyktyna Bede Griffithsa (1906-1993) – „wyjścia poza ograniczenia kulturowe wielkich religii i znalezienia mądrości leżącej u podstaw ich różnorodności” – przemierza kraje Azji Południowo-Wschodniej, Indie, Nepal i Tybet, starając się uchwycić w fotografii uniwersalny wymiar ludzkiej duchowości, bez względu na religijną przynależność. Bohaterów jego zdjęć łączy pragnienie kontaktu z sacrum, których pokazuje w najbardziej intymnych momentach przeżyć duchowych: żarliwej modlitwy, pokuty, próby zespolenia z Praźródłem.
Jest autorem dwóch albumów fotograficznych „The Inward Moment. Człowiek wobec sacrum”
(rok wyd. 2021) i „Universal Wisdom. Wieczysta Mądrość” (rok wyd. 2023).
Wstępy do albumów napisali noblistka Olga Tokarczuk, Jego Świątobliwość XIV Dalajlama,
Msgr. Indunil J. Kodithuwakku K, sekretarz Papieskiej Rady do spraw Dialogu Międzyreligijnego i literatka Maja Jaszewska. Jest autorem wystaw, które były pokazywane w przestrzeniach miejskich i galeriach m.in. w Lublinie, Kielcach, Kazimierzu Dolnym, Warszawie (Stara Galeria ZPAF), Gdyni, Gdańsku, Zakopanem, Bielsku-Białej, Radomiu, Olsztynie, Olkuszu, Tyńcu. Więcej na stronie autorskiej.
➠ Julian Sojka – rocznik ’86, urodzony w Łodzi, gdzie mieszka i pracuje.
Wprowadzający do Okręgu Łódzkiego: Andrzej Błoński, Marek Szyryk.
Fotograf i autor zdjęć filmowych, absolwent Wydziału Operatorskiego PWSFTviT w Łodzi, gdzie uzyskał dyplom magistra sztuki operatorskiej. W swojej pracy łączy doświadczenie filmowe i fotograficzne, realizując różnorodne przedsięwzięcia artystyczne, dokumentalne i komercyjne.
Obecnie koncentruje się na fotografii dokumentalnej i reportażu.
Jego zdjęcia były prezentowane m.in. w Galerii Fotografii im. Eugeniusza Hanemana, podczas Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi oraz na wystawach zbiorowych, w tym w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta, a także publikowane w albumach fotograficznych. Współpracował z wieloma wydawnictwami i agencjami fotograficznymi (Pix.House, Agencja Wyborcza, East News, Reuters, Agence VU, Imago), a jego prace ukazywały się w prasie krajowej i zagranicznej (m.in. „Gazeta Wyborcza”, „Polityka”, „National Geographic”, „Vogue”).
Twórca etiud fabularnych i dokumentalnych oraz reżyser teledysków, a także operator przy filmach dokumentalnych, etiudach i spektaklach. Jego dorobek obejmuje również publikacje fotograficzne i książkowe poświęcone tematom społecznym i kulturowym.
Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Więcej na autorskiej stronie z portfolio.
➠ Joanna Feil - rocznik ’59. Pochodzi z Sopotu i tam mieszka.
Wprowadzający do Okręgu Gdańskiego: Katarzyna Kalua Kryńska i Adam Fleks.
Po studiach architektonicznych na Politechnice Gdańskiej przez wiele lat realizowała się w projektowaniu wnętrz, prowadząc zakład produkcji mebli z drewna. W 2014 ukończyła z wyróżnieniem dwuletnią Sopocką Szkołę Fotografii WFH, w roku 2020 roczną Prywatną Akademię Fotografii Tomasza Tomaszewskiego. Od 2023 roku należy do Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego.
W swojej praktyce fotograficznej czerpie inspiracje z wypraw w różne regiony świata: Alaska, Kamczatka, Syberia, Namibia, Ekwador, Grenlandia, Laos, Nowa Zelandia, Australia, Spitsbergen, Wyspy Owcze, Senegal, Japonia, Wyspy Zielonego Przylądka… Lubi świat z wzajemnością, działa intuicyjnie, tworząc fotografię pełną wnikliwej obserwacji i emocji.
➠ Katarzyna Leszczyńska-Kaszuba – rocznik ’75, mieszka w Olkuszu.
Wprowadzający do Okręgu Śląskiego: Iwona Germanek i Beata Mendrek.
Absolwentka kierunku Grafika na Wydziale Artystycznym AHE w Łodzi ze specjalizacją Komunikacja Wizualna i Multimedia oraz studiów magisterskich ze specjalizacją Projektowanie Graficzne i Fotografia, na tej samej uczelni.
Kurator Galerii Fotografii Interferencje, nauczyciel przedmiotów fotograficznych, grafik, ceramik. Uczestniczka 70-ciu wystaw zbiorowych, oraz autorka 16 wystaw indywidulanych.
Trzykrotna stypendystka Ministra Edukacji i Nauki za wybitne osiągnięcia w dziedzinie grafiki i fotografii. Stypendystka Stowarzyszenia twórców ZAiKS w 2022 roku. W tym samym roku uhonorowana tytułem Artiste FIAP, a w 2024 Olkuską Nagrodą Artystyczną oraz złotym medalem „Za Fotograficzną Twórczość”. Uzyskała złoty medal oraz tytuł najlepszego autora w międzynarodowym konkursie „Tylko jedno zdjęcie” w JOKIS Jarosław, złoty medal w międzynarodowym konkursie „6th International Salon Photographique de Vernon en Normandie” we Francji, brązowy medal w międzynarodowym konkursie „Red Rock International Photo Contest 2021” w Luksemburgu w kategorii open monochrome, brązowy medal w międzynarodowym konkursie „Red Rock International Photo Contest 2021” w Luksemburgu, w kategorii open colour, III m-ce w XX Międzynarodowym Konkursie Fotografii Digitfoto, Galanta 2022, Słowacja. Do działań twórczych wykorzystuje fotografię, grafikę, ceramikę. Chętnie sięga do eksperymentów, tworzy kolaże, obiekty i instalacje fotograficzne. W swojej twórczości odnosi się do procesu introspekcji, złożoności natury człowieka i zawiłości zjawiska czasu. Więcej na stronie autorskiej.