Na posiedzeniu w Warszawie, 9 października 2024, Rada Artystyczna przyjęła do ZPAF:
do Okręgu Warszawskiego Piotra Dzięciołowskiego, Paulę Kajzar i Annę Sobolewską
do Dolnośląskiego Piotra Kaczmarka oraz do Gdańskiego Kacpra Kowalskiego
i Wojsława Brydaka. Gratulujemy i witamy w naszych szeregach!
Piotr Dzięciołowski – rocznik ’54, rodowity Warszawianin, który osiadł w Udrzynie nad Bugiem.
Wprowadzający do Okręgu Warszawskiego: Przemek Wierzchowski i Zenon Żyburtowicz
Absolwent Wydziału Psychologii i Pedagogiki Uniwersytetu Warszawskiego. Pochodzi ze znanej warszawskiej rodziny dziennikarskiej, w zawodzie fotoreportera od 1977 roku – prasa codzienna, periodyki. Kilka dekad zajmował się fotografią polityczną. Dziesiątki jego zdjęć nabrały wymiaru historycznego. Dziś fotografuje przede wszystkim ludzi sztuki i konie, dla których zmienił całe swoje dorosłe życie. Wyprowadził się z Warszawy nad Bug i tam pracuje. Jest członkiem grupy artystycznej EQUITAS EQUITATUM. Swoje fotografie prezentował na kilkudziesięciu wystawach zbiorowych i kilkunastu indywidualnych m.in. w Łazienkach Królewskich (2003), w ursynowskim Domu Sztuki (2000, 2008, 2022, 2023, 2024), CKM w Łodzi (2019), w bibliotekach Politechniki w Opolu (2019) i Uniwersyteckiej w Olsztynie (2019), w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa (2017), na VII Wojnowskim Festiwalu Fotografii (2023). Jego fotografie satyryczne, konkurując z pracami plastyków, kilkukrotnie trafiały na Międzynarodowe Wystawy Satyrykonu w Legnicy – dwukrotnie (2000 i 2001) otrzymał nominacje do nagród.
W latach osiemdziesiątych z powodzeniem brał udział w kilku konkursach fotografii prasowej.
Jest autorem kilkunastu książek, m.in. "Wielki koniuszy polskiego filmu” o Tomaszu Biernawskim,
„Jur” – o łączniczce Armii Krajowej, „Świat Wyścigów. Z Andrzejem Szydlikiem rozmowa niedługa”,
„Nie był malarzem koni” o wybitnym artyście malarzu prof. Ludwiku Maciągu… Dwa tytuły są ściśle związane z fotografią: „moje FOTOMIGAWKI z prl” (2022) i „Fotografował Przemek Wierzchowski” (2023).
W roku 2020 ukazał się album „Między czernią a bielą. Fotografie koni Piotra Dzięciołowskiego” autorstwa Ewy Jaworskiej. Jego zdjęcia zamieszczono w kilkudziesięciu tytułach innych autorów.
Jedno z nich trafiło do albumu „303 zdjęcia, które musisz znać” – wydawca Press Poznań 2014.
Jest członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy RP i ZAiKS-u.
Paula Kajzar – rocznik ’73, urodzona w Warszawie, gdzie mieszka.
Wprowadzający do Okręgu Warszawskiego: Tomasz Sikora i Piotr Jaxa
Paula Kajzar jest polską fotografką wychowaną w artystycznej rodzinie związanej z teatrem.
Ukończyła studia archeologiczne oraz studiowała fotografię na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni Rosława Saybo. Od 1998 roku do 2022 mieszkała we Włoszech gdzie przez ponad 15 lat pracowała jako fotograf teatralny, a we współpracy z Antonio Pellicano stworzyła duet artystyczny, który zaprezentował liczne projekty wystaw na terenie całej Europy. Jej twórczość obejmuje (oprócz fotografi scenicznej i tańca) również fotografię dokumentalną, podróżniczą i streetową, w której poszukuje nieoczekiwanej harmonii, wychwytując swoją osobistą, abstrakcyjną estetykę z chaotycznego życia ulicy. Wierzy w terapeutyczną moc fotografii, co znalazło odzwierciedlenie w jej pracy edukacyjnej w młodzieżowym więzieniu, gdzie prowadziła zajęcia resocjalizacyjne. Paula Kajzar zdobyła wiele nagród, w tym drugie miejsce w konkursie Maghreb Photography Award w 2019 roku oraz prestiżową nagrodę Bruca Gildena w 2021. Jej prace były wielokrotnie publikowane, m.in. w National Geographic on line, a także wystawiane na licznych wystawach międzynarodowych . Więcej na stronie autorskiej paulakajzar.art
Piotr Kaczmarek – rocznik ’71, Wrocławianin, pochodzący z Wielkopolski.
Wprowadzający do Okręgu Dolnośląskiego: Roland Okoń i Marcin Wiktorski
Kolorowy film małoobrazkowy zdominował moje spojrzenie w którym staram się bardziej zwracać uwagę na nasze otoczenie niż na samego człowieka. Fotografując, staram się łączyć różne kierunki np. postmodernizm z nową topografią. Duże znaczenie w fotografii ma dla mnie element niedopowiedzenia i zaskoczenia, wieloznaczność oraz absurd, piękno i brzydota w jednym, a to wszystko z dodaną nutą nostalgii. Pozwala mi to budować równoległe alternatywne światy.
Jako narzędzia wyrazu od około 10 lat używam małoobrazkowej kolorowej fotografii analogowej.
Wybrane projekty to : DOMINO. Cykl fotograficzny wynika w strukturze z podobieństwa do gier ponieważ zestawione zdjęcia i gry działają według pewnego systemu reguł. Użyte fotografie mają charakter dokumentalny i przedstawiają otaczającą nas „nudną” codzienną rzeczywistość. Cykl ma na celu rozwijanie logicznego myślenia i umiejętności opowiadania historii. Zachęca widzów do wymyślania własnych, intrygujących opowieści. DIORAMA. Zespół technik które mają spowodować u widza odpowiednie wrażenia estetyczne oparte na efektach iluzji, które są uzyskiwane przy pomocy różnych środków artystycznych. Często jest to rodzaj obrazu, gdzie pewne jego części są nieprzezroczyste, a inne przezroczyste. Odpowiednio oświetlany, pozwala na uzyskanie efektów plastycznych w przestrzeni. Czasem jest uzupełniony sztafażem lub modelami, wykorzystuje fałszywą perspektywę i modyfikując skalę obiektów. SAFARI. Dawniej wyprawa myśliwska, ewentualnie dłuższa podróż karawanowa a obecnie obejmuje wiele gałęzi przemysłu poczynając od turystiki a kończąc na modzie. To oprócz mody także film, teatr i literatura oraz wystrój wnętrz. To chęć obcowania człowieka z przyrodą. Ale Safari to często tani substytut.
Wystawy / wywiady /publikacje: Galeria Oko – wystawa fotokolektywu WLC, Galeria Browar Mieszczański, Galeria Foto-gen - wystawa zbiorowa, Centrum Na Przedmieściu, Dolnośląskie Centrum Filmowe – wystawy wspólne / Street Photo Poland, Fotoblogia, Underdogs Magazine, Eyeshot independent Italian magazine, Photo.filmy, Woofermagazine, Five.six.mag, Makemeseemag, Dailymomentums, Insidephotosmagazine, Strestsansfronires, współorganizator wielu wrocławskich pokazów i wystaw w ramach amatorskiej galerii AMI i współpracy z CNP.
Kacper Kowalski – rocznik '77. Mieszka i pracuje w Gdyni.
wprowadzający do Okręgu Gdańskiego: Krzysztof Jakubowski i Maria Różańska
Artysta wizualny, fotograf, pilot wiatrakowcowy i paralotniarz związany z lotnictwem od 1996 roku. Trzykrotny laureat nagrody World Press Photo, autor książek fotograficznych. Z wykształcenia architekt. Jest reprezentowany przez agencję fotografii dokumentalnej Panos Pictures i galerie sztuki: Bildhalle w Amsterdamie oraz Atlas Gallery w Londynie. Współtworzy Przypływ, galerię sztuki współczesnej. Więcej na stronie autorskiej www.kacperkowalski.pl
Anna Sobolewska – rocznik '81, pochodzi z Milicza, mieszka i pracuje na Dolnym Śląsku.
Wprowadzający do Okręgu Warszawskiego: Jacek Kucharczyk, Leszek Fidusiewicz
Absolwentka Historii Sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim oraz reklamy w szkole projektowania graficznego „Creo” we Wrocławiu. Przez 11 lat pracowała w branży reklamowej jako grafik kreatywny i fotograf, jednak w 2016 roku postanowiła poświęcić się fotografii artystycznej.
Twórczość Anny Sobolewskiej koncentruje się na refleksji nad współczesną kulturą, mitologią i codziennym życiem miejskim. W jej projektach widać silne zainteresowanie zjawiskami popkultury, wyobrażeniami fantastycznymi oraz emocjonalnymi historiami z codzienności.
W ostatnich latach stworzyła projekty: „Explore” (2017), „Hydro-Projekt” (2019), „LolPop” (2022) oraz „Miasto Zasypia” (2024). „LolPop” zdobył jedną z głównych nagród w konkursie „Plac zabaw” podczas 6. Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii w Poznaniu.
Jest założycielką grupy FotoAmator, zrzeszającej ponad 20 pasjonatów fotografii z Dolnego Śląska. Od 2016 roku, w ramach tej działalności, prowadzi w Miliczu warsztaty fotograficzne, wykłady z historii sztuki oraz organizuje wystawy indywidualne i zbiorowe. Grupa FotoAmator, pod przewodnictwem Anny Sobolewskiej, aktywnie angażuje się w rozwój lokalnej społeczności, umożliwiając uczestnikom rozwijanie pasji fotograficznej oraz wspólne prezentowanie swoich prac. Wśród licznych inicjatyw przez nią organizowanych, znajdują się także cykliczne foto-spacery „Milicz Street Foto Days” (2019–2023), które stały się stałym punktem letnich wydarzeń w regionie. Od 2021 roku pracuje w Ośrodku Kultury w Miliczu jako specjalistka ds. edukacji artystycznej i realizacji projektów kulturalno-społecznych. Aktywnie działa również jako fotografka, realizując własne projekty artystyczne. Wystawy indywidualne: „Explore” (2017, Milicz), „Hydro-Project” (2019, Milicz), „LolPop” (2022, Poznań), „Hydro-Project” (2023, Zduny), „Miasto Zasypia” (2024, Sokołowsko). Wystawy zbiorowe: „Pastisz” (2023, Sokołowsko).
Portfolio na istagramie: www.instagram.com/anna.dariosa
Wojsław Brydak – rocznik '42, mieszka w Kartuzach.
Wprowadzający do Okręgu Gdańskiego: Leszek Pękalski i Witold Węgrzyn
Autor, tłumacz, redaktor; fotografuje od schyłku lat pięćdziesiątych, czyli swych czasów licealnych.
W latach 1966 - 1971 członek Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego, brał udział w zbiorowych wystawach w Polsce i za granicą, od Czechosłowacji i NRD po Meksyk i Brazylię.
Po długiej przerwie wrócił do fotografii w roku 2011, wystawia regularnie na Pomorzu (tym razem wystawy indywidualne), ale też w norymberskiej Krakauer Turm, wydał album Za siódmym jeziorem. Kaszuby (Rebis, 2016) z własnym obszernym tekstem.
Uprawia fotografię krajobrazową, przy czym nie stroni od krajobrazu miejskiego.
Jest autorem wystawianych sztuk teatralnych, powieści Poste restante (Rebis, 2018), tłumaczem (z angielskiego) niemal 20 powieści i zbiorów opowiadań, adaptatorem wielu słuchowisk radiowych. Przez 17 lat redaktor naczelny „Rocznika Sopockiego”, do 2015 roku redaktor naczelny Wydawnictwa Akademii Muzycznej w Gdańsku. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Sopocie (1966) i Państwową Wyższą Szkołę Teatralną (reżyseria dramatu) w Warszawie (1981).
Pamiątkowe zdjęcie z Radą jak zwsze pojawia się jdnak szybciej niż powitanie tutaj...