10 czerwca 2023 roku, w Katowicach, Rada Artystyczna przyjęła do ZPAF nowych członków:
Jana Mikołajka, Łukasza Gawrońskiego i Jacka Boczara do Okręgu Dolnośląskiego,
Andrzeja Grygla i Artura Turka do Śląskiego oraz Annę Hauser do Gdańskiego, Łukasza Króla
do Warszawskiego, Jarosława Mudyna do Krakowskiego i Jarosława Siłakiewicza do Świętokrzyskiego
Gratulujemy i witamy w naszych szeregach!
W SMUDZE CIENIA - fot. Stanisław Kulawiak
To było ostatnie w tej kadencji spotkanie Rady Artystycznej z kandydatami do ZPAF.
Nowym Koleżankom i Kolegom gratulujemy pozytywnych wyników i witamy w naszym gronie.
Na zdjęciu Łukasz Gawroński z Okręgu Dolnośląskiego ZPAF, w horyzontalnej poświacie Rada Artystyczna:
Katarzyna Łata, Jerzy Łapiński, Wojciech Beszterda, Stanisław Kulawiak i Andrzej Zygmuntowicz.
Na ostatnim w kończącej się kadencji posiedzeniu w dniu 10 czerwca 2023 roku Rada Artystyczna w Katowicach - Mieście Ogrodów przyjęła do Związku Polskich Artystów Fotografików nowych członków:
Andrzej Grygiel – rocznik ’66, mieszka w Katowicach.
Wprowadzający do Okręgu Śląskiego: Beata Mendrek i Michał Szalast
Związany z fotografią prasową od 1989 roku, absolwent dziennikarstwa w Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego. Pracował dla katowickiej popołudniówki „Wieczór”, regionalnego „Dziennika Zachodniego” i dla Polskiej Agencji Prasowej; współpracował z wieloma innymi wydawnictwami. Autor ilustracji do kilku książek, m.in. „Krajobraz Tworzą Ludzie”, „Rakietą w Raka”, „Reflektorem po mieście”. Laureat nagród World Press Photo, AIPS Media Awards, Nagród SDP im. Erazma Ciołka
i im. Eugeniusza Lokajskiego, oraz konkursów BZ WKB Press Foto, Grand Press Photo i Stowarzyszenia Fotoreporterów. Juror w konkursach fotograficznych Stowarzyszenia Gazet Lokalnych, Polskim Konkursie Fotografii Sportowej. Interesuje się fotografią reportażową, dokumentem, portretem i krajobrazem. Obok prezentujemy fragment cyklu „Chroma”. Więcej na stronie autorskiej.
Artur Turek – rocznik ’75, mieszka w Dąbrowie Górniczej.
Wprowadzający do Okręgu Śląskiego: Beata Mendrek i Krzysztof Szlapa
Absolwent Śląskiej Akademii Medycznej, Akademii Ekonomicznej w Katowicach i Warszawskiej Szkoły Filmowej. Wykładowca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, gdzie prowadzi Laboratorium Kontrolowanego Uwalniania Leku. W jego pracy fotograficznej wyróżniają się dwie równoważne płaszczyzny – fotografia teatralna i fotografia subiektywna. Związany z twórcami Teatru A Part w Katowicach i Instytutu Grotowskiego we Wrocławiu. Fotografia subiektywna pozwala mu na eksperymenty wizualne, na wprowadzanie zagadkowości przez poszukiwania nowych form plastycznych, przedstawienie własnego sposobu myślenia i widzenia.
Anna Hauser – rocznik ’84, mieszka w Gdańsku, gdzie się urodziła.
Wprowadzający do Okręgu Gdańskiego: Erazm W. Felcyn i Krzysztof Jakubowski
W roku 2003 ukończyła szkołę średnią podejmując studia na kierunku filmoznawstwo. Następnie studiowała kryminologię. Studiów nie ukończyła. Pierwszy aparat fotograficzny dostała od Ojca w 1998 roku. Dwadzieścia lat pózniej 18 sierpnia 2018 zaczęła robić zdjęcia. Prezentowane fotografie pochodzą z dwóch jej projektów, a z tekstów im towarzyszących trzeba zacytować choć fragmenty: „ … Problem śmierci, szczególnie śmierci nagłej i tego, co dzieje się z człowiekiem w momencie poprzedzającym zgon, był przedmiotem badań mojego Ojca, profesora medycyny sądowej. Ustalił on m.in., że pomiar stężenia glutaminianu i aktywności syntezy tlenku azotu w określonych częściach mózgu daje możliwość pośmiertnej oceny ośrodkowej reakcji lękowej poprzedzającej bezpośrednio zgon. W 2012 roku mój Tata odebrał sobie życie. Powiesił się na kaloryferze. Fotografia uruchomiła we mnie ten rodzaj koncentracji, który pozwolił mi spróbować zrozumieć, czym było dla Ojca odebranie sobie życia. Fotografie (również moje autoportrety) wykonywałam w opuszczonych mieszkaniach kamienicy przy ulicy Lendziona w Gdańsku - miejscu kluczowym dla mojej fotografii w ogóle …” . Profesor Jean-François Clément, antropolog - wykładowca w Szkole Architektury w Nancy napisał o fotografii Anny Hauser: „[…] oślepiające światła nigdy nie pozwalają ciemności by całkowicie przejęła kontrolę, W większości obrazy te stanowią próbę, ale trzeba to powiedzieć, daremną, osiągnięcia abstrakcji. Aby to osiągnąć występują zdecydowane linie, które są prostymi, a czasem zakrzywionymi przekątnymi, które oddzielają przestrzenie. Mówię daremnie, bo w rzeczywistości są to autoportrety gdańskiej artystki, oddające prawdę wizji jaka rodzi się w jej wnętrzu i która stopniowo przenosi się na miejskie krajobrazy i opustoszałe wnętrza flirtujące z wszechobecnymi ruinami. Co jeszcze można powiedzieć o tych mrocznych fotografiach, które są niemal płaskimi powierzchniami? Odrzucają one wszelką perspektywę. Nikt nie wyłania się z ciemności, a tym bardziej w stronę światła […] Stąd ta obsesyjna obecność smug światła, które uwidaczniają tylko sylwetki i zmieniają atmosferę, ale to nie ma znaczenia, ponieważ obiekty są zawsze statyczne. Będą więc miały miejsce spotkania z obrazami, które nie zachęcają nas do myślenia, i inne spotkania z innymi obrazami, które nas do tego zmuszają. Ale co nam ujawni to, co niewidzialne? Niepokoje społeczeństwa? Udręki jednostki? […] Anna Hauser pozostaje poza rozmyciem, poza światłocieniem, trwając wiecznie w ciemności, tworząc potężne cienie, które atakują jej świat i nasz. Czasami nasza uwaga skupia się na szczegółach, czasami na całości. […]” Więcej na stronie autorskiej.
Łukasz Król – rocznik ’76, pochodzi z Głogowa, mieszka i pracuje w Warszawie.
Wprowadzający do Okręgu Warszawskiego: Zbigniew Furman i Paweł Żak
Napisał o sobie: … od 2001 roku profesjonalnie zajmuję się fotografią, której tajniki zgłębiałem podczas studiów w PWSTViT w Łodzi. Jestem ciekawy ludzi i świata. Moja fotografia jest więc różnorodna – podążająca za prawdą o ludziach, miejscach i zdarzeniach, które fotografuję.
Wykonuję zdjęcia reklamowe, reportażowe oraz portretowe. Te ostatnie należą do moich ulubionych, gdyż wymagają indywidualnego podejścia oraz trafnej oceny emocji i charakteru. Dzięki setkom zdjęć wykonanych w ramach projektu „ Oko w oko” poznałem wyjątkowe osoby. Fotografie, które wspólnie wówczas stworzyliśmy uznały one za swój najbardziej osobisty i prawdziwy portret. Wchodzenie w relacje z drugim człowiekiem, podążanie za emocjami i światłem oraz ciągły rozwój to największe wartości zawodu, który wykonuję.
Pracowałem dla: Diageo, mBank, PKO BP, KGHM, NobleBank, OpenFinance, Sokołów, MAN, Volvo Trucks, Wielton, BOŚ Bank, GetinHolding, GetinBank, NobleFunds, LeoBurnett, Grey i wielu innych. Moje fotografie były publikowane w takich tytułach jak: Forbes, Newsweek, Polityka, Wprost, Businessweek, ManagerMagazine, Zwierciadło, Elle i wielu innych … Niech fotografie mówią same za siebie.
Więcej na stronie autorskiej.
Jarosław Mudyn – rocznik ’69, mieszka w Krakowie.
Wprowadzający do Okręgu Krakowskiego: Danuta Węgiel i Krzysztof Wojnarowski
Urodzony w Miechowie, w 1990 roku ukończył Technikum Mechaniczne w Krakowie. Po ukończeniu szkoły rozpoczął zasadniczą służbę wojskową w Centrum Szkolenia Specjalistów Marynarki Wojennej w Ustce, dalszą część służby spędził na pokładzie okrętu wojennego ORP Metalowiec w Gdyni - Oksywie. Okres ten odegrał ważną rolę w jego życiu, to właśnie tam odkrył swoją pasję do robienia zdjęć, rozbudził swoją ciekawość światam i zamiłowanie do podróży. Od 1994 jest związany zawodowo z Firmą ALADYN - Wyroby Mosiężne w Krakowie, gdzie od dwudziestu lat zajmuje się projektowaniem i nadzorem nad produkcją wyrobów z metali kolorowych. Realizacje jego projektów można odnależć w wielu reprezentacyjnych miejscach w kraju i na świecie. W 2016 roku ukończył studia w Krakowskiej Szkole Artystycznej na wydziale Fotografii Kreatywnej. Pasjonuje się głównie fotografią krajobrazu, a szczególnie fotografią górską. Swoje prace wykonuje w technice cyfrowej, analogowej oraz gumie chromianowej. Jest autorem wielu wystaw indywidualnych. Na płaszczyźnie społecznej działa w Stowarzyszeniu Przyjaciół Sztuki w Miechowie, które realizuje wiele ciekawych projektów w dziedzinie sztuki i historii. W obszarze jego zainteresowań znajduje się szeroko pojęta sztuka przełomu XIX i XXw. Obok sztuki, największą pasją są podróże, odwiedził blisko 70 państw Europy, Azji, Afryki, Ameryki Środkowej i Południowej, które utrwala na swoich fotografiach. Jego prace publikowane były w książkach, magazynach oraz portalach internetowych.
Jan Mikołajek – rocznik ’88, urodzony we Wrocławiu, gdzie mieszka i pracuje.
Wprowadzający do Okręgu Dolnośląskiego: Krzysztof Saj i Agata Szuba
Studia na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu zakończył obroną dyplomu w 2017 roku.
Jego prace były prezentowane podczas międzynarodowych festiwali fotograficznych (m. in. w Łodzi) oraz na wystawach w Polsce i za granicą. Głównie zajmuje się fotografią kreacyjna, pejzażem, fotografią uliczną i dokumentalną. W obszarze jego zainteresowań znajduje się także film i animacja.
Realizowane przez Jana Mikołajka fotografie często nawiązują do tego, co wykracza poza naturę czysto materialną – co odnosi się do wartości duchowych, bliższych istocie istnienia. Ważną rolę w jego pracach odgrywa światło i ruch. Niektóre realizacje Mikołajka inspirowane są malarstwem. Poza fotografią pasjonuje się wspinaczką. Przez wiele lat brał udział w społecznych projektach związanych ze sztuką. Był m. in. animatorem i koordynatorem przy realizacji Budujemy Miasto Sztuki i Kolorowych Podwórek we Wrocławiu (wraz z Mariuszem Mikołajkiem i Witoldem Liszkowskim i innymi artystami). Wystawa „Made in Foto-Gen. Zjawiska programowane” – Jelenia Góra 2021. Sztuka jest życiem, życie jest sztuką – wystawa na Kolorowych Podwórkach Roosevelta, Wrocław 2017. Batumi Photo Days / Made in Photo – Międzynarodowy Festiwal Fotografii, Batumi, Gruzja 2018. Myśli i rzeczy. Fotofestiwal – Międzynarodowy Festiwal Fotografii, Łódź 2019. Art Work/Polska-Ukraina, Mystetsky Arsenal, Kijów 2017. ART – Galeria Miejska, Wrocław 2021. Więcej na stronie autorskiej.
Łukasz Gawroński – [Lookgawron] rocznik ’73, urodzony w Gdyni, mieszka i pracuje we Wrocławiu.
Wprowadzający do Okręgu Dolnośląskiego: Andrzej Rutyna i Marcin Wiktorski
Fotograf działający na styku kultury, popartu i biznesu. Na zamówienie polskich magazynów i czasopism portretuje ludzi wyjątkowych, wyraźnych, opiniotwórczych, ale także celebrytów. Współpracuje z artystami i instytucjami kultury realizując sesje zdjęciowe o tematyce wizerunkowej i długofalowe projekty, poruszające zagadnienia interpretacji komunikatu wizualnego. W celu zachowania równowagi pomiędzy kreatywną kooperacją a swobodną twórczością, z prawdziwą pasją uprawia ironiczny dokument, rozumiany jako zapis codziennych konfrontacji z przaśną polską rzeczywistością. Ludzie bliscy i dalsi, okruchy, plamy i resztki, zakamarki, widoki i sytuacje, czyli wszystko to co nas otacza, rejestrowane, w zależności od konceptu, klasycznymi aparatami kompaktowymi, telefonem komórkowym jak również cyfrą. W fotografii komercyjnej preferuje tematykę nowoczesnego portretu biznesowego, małe formy scenograficzne takie jak set design, ale także architekturę wnętrz czy eksperymentowanie z oddziaływaniem obiektów w przestrzeni publicznej. Prowadzi studio fotograficzne we Wrocławiu, a w ramach poszukiwania talentów organizuje kursy, szkolenia, warsztaty i plenery. Jest twórcą kilkudziesięciu plakatów spektakli teatralnych, okładek czasopism i książek. Swoją fotografię prezentował na ponad trzydziestu wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą min. w Pawilonie Polski na World Expo w Szanghaju.
Więcej na instagamowym profilu. Obok przezentujemy prace z kilku cykli: „All That Jazz”, projekt otwarty, portrety, „Off the screen”, portrety reżyserów będących gośćmi Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty, „Mockument”, projekt fotograficzny na zamówienie Teatru Muzycznego Capitol z Wrocławia, „I like my I”, projekt otwarty, portrety…
Jacek Boczar – rocznik ’86, mieszka w Tychach.
Wprowadzający do Okręgu Dolnośląskiego: Tomek Sikora i Mariusz Hertmann
Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Katowicach i Akademii Fotografii w Krakowie. Stypendysta Prezydenta Miasta Tychy. Członek Tyskiego i Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego. Od najmłodszych lat prowadził dokumentację imprez masowych dla Miejskiego Centrum Kultury w Tychach. Współpracował z Katowickim Oddziałem Gazety Wyborczej. Podczas dwuletniej pracy fotoreportera opublikował 242 zdjęcia na łamach wydania drukowanego, w tym dwa na pierwszej stronie wydania ogólnopolskiego. Jego zdjęcia ukazywały się również w Dzienniku Zachodnim, Górnośląskim Informatorze Kulturalnym, w kalendarzach i programach teatralnych. Pracował jako asystent studia w Akademii Fotografii w Krakowie. Przez cztery lata prowadził własną firmę reklamową. W tym czasie projektował plakaty, okładki płyt i broszury informacyjne. Dokumentował przebieg zabiegów neurochirurgicznych do celów edukacyjnych w Sport-klinice w Żorach i w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Jastrzębiu Zdroju. Prowadził warsztaty dla Akademii Slow Managemant w ramach programu Culture Pro w Krakowie, Warsztaty fotografii kreacyjnej w czasie Kazimierskiej Wiosny Fotograficznej w Kazimierzu nad Wisłą, oraz warsztaty z kolażu fotograficznego w Visual Arts Gallery w Łodzi. Jest pomysłodawcą i kuratorem Leśnej Galerii Sztuki przy festiwalu Srogie Granie w Mysłowicach. Jego zdjęcia były nagradzane w wielu ogólnopolskich konkursach fotograficznych (m. in. Grand Prix 23. Biennale Fotografii w technikach fotograficznych i cyfrowym przetwarzaniu obrazu REMS w Ostrowie Wielkopolskim oraz Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu Centralnego Instytutu Ochrony Pracy i Państwowego Instytutu Badawczego O! Znaki Pracy w Warszawie). Pasjonuje go tworzenie zdjęć kreacyjnych wraz z różnymi metodami ich przetwarzania. Realizuje autorskie projekty związane z fotografią portretową i inscenizowaną. Sam przygotowuje rekwizyty, wybiera bohaterów, kreuje sytuacje i znajduje miejsca potrzebne do ich realizacji. Doskonali swój warsztat fotografii analogowej, oraz obróbki odbitek szczególnie w zakresie stosowania techniki gumy dwuchromianowej i kolażu. Swoje prace prezentował na wystawach w Polsce (Tychy, Katowice, Kraków, Łódź, Wrocław, Kalisz, Zabrze, Świdnica, Rawicz, Krosno), Niemcy (Düsseldorf), Litwa (Wilno), Czechy (Ostrava), Bułgaria (Sophia), Węgry (Kiskunfélegyháza), Japonia (Kobe).
Więcej na stronie autorskiej.
Jarosław Siłakiewicz – rocznik ’67, urodzony w Kielcach, gdzie mieszka i pracuje.
Wprowadzający do Okręgu Świętokrzyskiego: Jerzy Bednarski i Andrzej Borys
Fotografią zajmuje się od końca lat 90. Absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Kielcach.
Od 1995 roku jest związany z mediami wizualnymi. Współpracował z TV Polsat, TV Polonia, Telewizja Polska o/Kielce, TVN. Doświadczenie, które przez ten czas zdobył pomogło mu rozwijać pasję również w zakresie fotografii. Od stycznia 2007 roku pracuje w Biurze Prasowym Urzędu Miasta Kielce i zajmuje się przygotowaniem materiałów informacyjnych i promocyjnych. Fotografia towarzyszy mu od wielu lat.
W 1999 roku zdobył pierwsze miejsce w wojewódzkim przeglądzie fotograficznym w Kielcach.
Od 2014 roku bierze udział w plenerach fotograficznych, spotkaniach i wernisażach organizowanych przez Okręg Świętokrzyski ZPAF. Dokumentuje życie miasta, codzienność i najważniejsze wydarzenia kulturalne. Jest mu bliska fotografia abstrakcyjna i grafika. Relacjonuje wydarzenia ZPAF w mediach przez filmy promujące wernisaże i wystawy.