Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, Galeria „Nowy Wiek”, Al. Niepodległości 15
Ekspozycja od 21 lutego do 30 marca 2025. Finisaż w piątek 28 marca o godz. 17:00
z udziałem Grzegorza Przyborka i Andrzeja P. Florkowskiego
Kurator wystawy: Leszek Kania
Przyjęło się mówić, że czas i fotografia tworzą nierozerwalną jedność. Bywają jednak „fotografie bez czasu”, nieukazujące czy niesplecione z czasem przeszłym, obojętne na wczoraj, dzisiaj i jutro.
Fotografia poza czasem jest trudna, pytająca i tajemnicza. Nie wywołuje nostalgii czy uśmiechu i samozadowolenia, jest kłopotliwym Obcym, który wzbudza w nas emocje i uczucie wejścia w nieznane.
Inscenizacja w fotografii jest znana od jej początków. Pierwsze zdjęcia były inscenizowane, nawet „Bulwar paryski” z 1839 Daguerre’a czy „Autoportret topielca” z 1840 Hippolita Bayarda.
Uważam, że fotografia jest czystą iluzją, jest obrazem wizji autora, nie odbiciem rzeczywistości jak w lustrze. Natomiast fotografia inscenizacji jest podobna do teatralnego spektaklu, do sztucznej dekoracji na scenie, gdzie wyobraźnia przenosi do wspaniałej, ale fikcyjnej rzeczywistości.
Dzięki fotografii mogłem powołać do życia świat, który w obrazie fotograficznym egzystuje samodzielnie. Fotografia oprócz wolności w budowaniu własnej przestrzeni, dała mi możliwość pełnej wypowiedzi, balansowania pomiędzy fikcją a realnością, odkrywania nowych egzystencji. Fotografia jest obrazem wyobraźni, która przesłoniła w swojej wiarygodności rzeczywistość, dzięki czemu na fotografii moja obecność silniej ujawnia się w wyobrażonym i zainscenizowanym świecie.
Wystawa w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze jest zatytułowana „Elizjum”.
To mityczna kraina zmarłych, którą spróbowałem ukazać na ostatniej fotografii powstałej na przełomie 2024/25, wchodzącej w skład wystawy.
Grzegorz Przyborek
Grzegorz Przyborek jest profesorem ASP w Łodzi oraz PWSFTiT w Łodzi. Jego twórczość wyraża się poprzez fotografie oraz rysunki i grafiki stworzone na ich potrzeby, które zabierają nas do świata niezwykle twórczej wyobraźni artysty. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików od ponad 37 lat, aktualnie także wykładowca Studium Fotografii ZPAF.
28 marca wystawę zakończy uroczysty finisaż z udziałem Grzegorza Przyborka a także projekcja filmu pt „Koan” Andrzeja P. Florkowskiego, poświęconego twórczości Grzegorza Przyborka, z udziałem obu Twórców.