Muzeum Narodowe w Gdańsku, ul. Stefana Jaracza 14
NOMUS – Nowe Muzeum Sztuk i Gdańska Galeria Fotografii
W piątek 11 kwietnia 2025, godz. 18:00, wstęp wolny, nie obowiązują zapisy
Autorki programu: Maja Bieńkowska, Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka
Koordynacja: Nadzieja Grabińska
Organizatorzy tym razem zapraszają na spotkanie z Maciejem Moskwą,
cenionym dokumentalistą, który od 2011 roku dokumentuje skutki konfliktu w Syrii.
W trakcie wydarzenia Maciej Moskwa podzieli się swoimi doświadczeniami z pracy nad długoterminowymi projektami fotograficznymi oraz opowie o książkach „Sura” (2016) i „Saraha” (2018), które powstały w wyniku jego wieloletniej pracy w regionie dotkniętym wojną.
Powrót do Syrii to retrospektywa, która zabierze uczestników w podróż przez kilkanaście lat konfliktu syryjskiego, pokazując nie tylko jego dramatyczne skutki, ale także pierwsze chwile po upadku reżimu Baszara Asada. Będzie to także opowieść o wielkiej migracji, która zmieniła oblicze Europy, i o ludziach, których życie na zawsze zostało dotknięte piętnem wojny. Maciej Moskwa, będąc świadkiem tych wydarzeń, podzieli się swoimi refleksjami oraz unikalnymi zdjęciami, które stanowią świadectwo tego, co dzieje się za kulisami wielkich globalnych kryzysów.
Spotkanie będzie możliwością poznania historii Syrii, migracji, długotrwałego konfliktu i jego konsekwencji z perspektywy Macieja Moskwy, dokumentalisty, który stawia na głęboki kontakt z ludźmi i ich historiami.
Fotografie Macieja Moskwy będzie można niedługo obejrzeć na wystawie „Gościnności” w NOMUS i Gdańskiej Galerii Fotografii planowanej na maj 2025.
Maciej Moskwa (1982) – dokumentalista, mieszka i pracuje w Gdańsku.
Jest absolwentem Sopockich Szkół Fotografii. Zajmuje się fotoreportażem i długoterminowymi projektami fotograficznymi. Od 2011 wielokrotnie podróżował do Syrii, gdzie zajął się dokumentowaniem skutków konfliktu i rewolucji antyrządowej. Efektem tej pracy jest wydana wspólnie z Rafałem Grzenią, w 2016 roku, książka „Sura” oraz wydana w 2018 roku książka „Saraha”. Od kilkunastu lat dokumentuje blisko ludzi uwikłanych w dobrowolną oraz przymusową migrację. Moskwa jest założycielem kolektywu „Testigo Documentary”, powstałego w 2009 roku i skupiającego dokumentalistów zajmujących się tematami społecznymi, środowiskowymi i politycznymi. Ich celem jest uwypuklenie problemów, uważanych za ważne w lokalnych społecznościach, a będących jednocześnie mikrokosmosami większych globalnych problemów.
Cykl spotkań Rozmowy o Fotografii to przestrzeń spotkań i wymiany wiedzy na temat jednego z najbardziej powszechnych i rozwijających się mediów, czyli fotografii. To prezentacje naukowczyń i naukowców badających historię fotografii, wystąpienia autorskie artystek i artystów, performatywne wykłady i prezentacje książek dokumentujących nowe odczytywania dawnej i współczesnej fotografii, wszystko zakończone dyskusjami z publicznością.
Autorki programu interesują tematy przekraczania medium i jego użytkowania w sposób nieoczywisty, a także przypominanie sylwetek twórczyń i twórców dotąd nieopisanych, ze szczególnym podkreśleniem roli kobiet. W tegorocznym cyklu zajmą się m.in.: polskimi fotoreporterkami, postkolonialną perspektywą i konserwacją obiektów fotograficznych.
Autorki programu: Maja Bieńkowska, Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka.