Galeria Extravagance w Sosnowieckim Centrum Sztuki – Zamek Sielecki, ul. Zamkowa 2
Wernisaż w piątek 24 maja o godz. 18:00, ekspozycja do 15 września 2024
II część wystawy w Niegalerii w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu przy ul. Teatralnej 4
Kuratorki: Ewa Łyczywek-Pałka, Małgorzata Malinowska-Klimek
Fotografować trzeba sercem, podchodzić z sympatią do ludzi, tak, żeby czuli, że się fotografowi podobają. Czy jestem bardziej dokumentalistką, czy artystką? Trudno to rozdzielić, nikt takiego pytania nie zadaje np. uznanym reporterom. Jestem dokumentalistką i fotografką. Wszystko zależy od estetyki obrazu i tego decydującego momentu, o którym mówił
Cartier-Bresson.
Krystyna Łyczywek (fragment wywiadu)
II część wystawy będzie prezentowana w Niegalerii w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu
przy ul. Teatralnej 4, dostępna dla zwiedzających od 23 maja do 17 czerwca,
od czwartku do niedzieli w godzinach otwarcia Teatru.
Wydarzenia towarzyszące:
➤ 16 czerwca 2024 (niedziela) godz. 17:00
Oprowadzanie kuratorskie – Małgorzata Malinowska-Klimek, historyczka sztuki
➤ 10 września 2024 (wtorek) godz. 17:00
Wykład pt. „Krystyna Łyczywek i jej pokolenie polskich fotografików” - Zbigniew Podsiadło, artysta fotografik
Krystyna Łyczywek z domu Wiza urodziła się w 1920 roku w Poznaniu, zmarła w 2021 w Szczecinie. Była polską dziennikarką, fotografką, romanistką, tłumaczką literatury francuskiej, członkinią honorową Związku Polskich Artystów Fotografików, Fotoklubu RP, Szczecińskiego Towarzystwa Fotograficznego (STF), Fotoklubu Katalonii, Polish American Photographic Club w Nowym Jorku i innych.
Niewątpliwie była bardzo zasłużoną nestorką polskiej fotografii, niech to jednak nie przysłania nam zasadniczego waloru jej twórczości: jej wymowy artystycznej. Tymczasem Łyczywek przejawiała niezwykłą wrażliwość zarówno na temat, którym tak często stawał się dla niej człowiek w najróżniejszych sytuacjach i kondycjach ludzkiej egzystencji, lecz także wrażliwość na plastykę kadru, kompozycję, uchwycone światło. Fotografie Łyczywek, jeśli spojrzymy na nie poza kontekstem socjologicznym, ukazują nam swoje piękno zamknięte w przemyślanej czarnobiałej formie.
Dlatego też wystawa jej fotografii w Galerii Extravagance w SCS-ZS nie jest wystawą historyczną, lecz artystyczną. Jej celem jest przybliżenie odbiorcom twórczości Łyczywek jako fotografii współczesnej: świadomej, afirmatywnej wobec człowieka, dostosowującej narzędzia ekspresji do zamierzonego efektu, nastawionej na dialog z odbiorcą.
Małgorzata Malinowska-Klimek, kuratorka