Mała Galeria Fotografii, Okręg Kujawsko-Pomorski ZPAF, ul. Różana 1, Toruń
Wernisaż w czwartek 16 listopada o godz. 18:00, ekspozycja do 29 grudnia 2023
Zrealizowano dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń
Mała Galeria Fotografii ZPAF w Toruniu zaprasza na wernisaż wybitnego polskiego dokumentalisty, Eugeniusza Nurzyńskiego, otwierający wystawę, w czasie której prezentowane będą fotografie z najważniejszych cykli dokumentalnych autora: Hel, Rybacy z Orłowa, Chochołów, Podlasie czy Kurpie, realizowane na przestrzeni ponad 20 lat.
O fotografii dokumentalnej Eugeniusza Nurzyńskiego najprościej chyba mówić słowami nieśmiertelnego Roberta Capy, który twierdził, że jeśli chcesz by twoje fotografie były dobre, musisz odpowiednio blisko podejść do fotografowanej osoby czy sytuacji. Wiedząc, że bez owej bliskości, zarówno fizycznej jak i tej bardziej metaforycznej, Eugeniusz Nurzyński podchodził tak blisko jak to tylko możliwe. Nie chodzi tu jedynie o wybór obiektywów szerokokątnych, często 20-to milimetrowych, wymuszających skrócenie fizycznego dystansu między fotografem, a fotografowanym, ale także o wejście do fotografowanego świata, stanie się, przynajmniej na moment, niemal integralną jego częścią. Najlepiej ilustruje to sytuacja, gdy kontrolujący kuter pogranicznicy nie odróżnili go od rybaków, biorąc fotografa za członka załogi kutra.
To tam właśnie, dzięki temu fotograf i jego aparat przestali być intruzem, przestali fotografowanych krępować czy wręcz być przez nich zauważani i dzięki temu powstać mogły fotografie zupełnie niezwykłe, niemal momentami intymne, pokazujące niezwykle prawdziwy, pełen wrażliwości obraz, niezwykłej wartości dokument fotograficzny.
Eugeniusz Nurzyński – Gdańszczanin, rocznik 1953. Ukończył studium fotograficzno-filmowe w Poznaniu oraz kulturoznawstwo na Uniwersytecie Łódzkim.
Pracował jako instruktor KO, był wykładowcą w szkole fotograficznej wTrójmieście. Fotografią zainteresował się w 1981 roku - wówczas wstąpił do Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego, którego był prezesem przez trzy kadencje, jest członkiem ZPAF. Brał udział w wielu wystawach i konkursach fotograficznych, zdobył ponad 120 nagród i wyróżnień. Zdjęcia publikuje w lokalnej prasie i wydawnictwach. Uprawia fotografię analogową - przez 30 lat dokumentuje przemiany zachodzące na polskiej wsi i prowincji. Tworzy duże reporterskie cykle zapisujące wszystko to, co już jutro może przestać istnieć. Najważniejsze zrealizowane cykle to: „Rybacy z Orłowa” (1983-1986) , „Górale z Chochołowa” (1981-1988), „Kurpie” (1989-1991), „Krajobraz po PGR-ach” (2001-2003), „Hel”, „Kaszubi” i ostatni, liczący 1500 zdjęć cykl „Podlasie” (2006-2009) . Aparatem panoramicznym dokumentuje swoje miasto, tereny szybko się zmieniające: Górki Zachodnie, Wyspę Spichrzów, Stocznię Gdańską. W fotografii cyfrowej eksperymentuje z formą i kolorem.
Autor oprowadza gości wernisażu po wystawie...