Galeria FF, Łódzki Dom Kultury, ul. Traugutta 18, Łódź
Wystawa czynna od 8 do 29 listopada 2014
Materiał na wystawę został opracowany dzięki współpracy Stefana Gardawskiego
z Fundacją Archeologia Fotografii. Kuratorka: Marta Przybyło-Ibadullajev
Stefan Bursche (1887-1940), z zawodu inżynier, przez większość życia był związany z Łodzią i Pabianicami, gdzie pracował w zakładach włókienniczych Geyera i Krusche Endera.
W życiu pozazawodowym Bursche był pasjonatem wycieczek krajoznawczych, w których uczestniczył jako członek Łódzkiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego i łódzkiego oddziału Towarzystwa Tatrzańskiego. Prawdopodobnie w związku z tą aktywnością rozwinął swoje zainteresowania fotograficzne.
Spuścizna Stefana Bursche, zawierająca ponad 800 negatywów (w tym szklanych i celuloidowych) wykracza swoim charakterem poza zwykły zbiór rodzinny - zarówno poprzez obszerność i tematykę,
jak i wartość historyczną i artystyczną. W zbiorze zachowały się zdjęcia z okresu od ok. 1910 roku do lat 30. XX wieku. Najliczniejsza i zarazem najwcześniejsza część zdjęć to fotografie z wycieczek krajoznawczych. Jako fotograf – turysta Bursche dokumentował przede wszystkim Tatry, ale także inne miejsca w Polsce, gdzie jeździł wraz z innymi członkami towarzystw krajoznawczych - jak Jurę Krakowsko-Częstochowską, czy najbliższe mu województwo Łódzkie. Grupy kobiet w wytwornych kapeluszach na górskich szlakach, ujęcia szczytów, czy wysmakowane portrety - jak ten przedstawiający młodych, eleganckich mężczyzn pozujących na skale, oczarowują nastrojowością, a często też staranną kompozycją kadrów.
Zbiór wczesnych zdjęć Bursche dobrze wpisuje się w zjawisko powiązanej ze sobą popularyzacji wycieczek krajoznawczych, czy szerzej pojmowanej aktywności turystycznej, z upowszechnieniem fotografii jako ambitnego hobby. Na zdjęciach widzimy zresztą też innych amatorów fotografów. Wśród ujęć z wycieczek pojawia się też przyszła żona Stefana – Zofia Kopczyńska, dzieląca jego krajoznawcze zainteresowania. Z czasem, wraz z dwoma córkami Jadwigą i Marią, stanie się jedną z ważniejszych bohaterek jego późniejszych zdjęć, które od połowy lat 20-tych koncentrują się coraz bardziej na życiu rodzinnym.
Materiał został opracowany dzięki współpracy Fundacji Archeologia Fotografii z prawnukiem autora, Stefanem Gardawskim. Wystawa w Galerii FF w Łodzi jest pierwszą szerszą prezentacją tego zbioru i została dofinansowana przez Miasto Łódź. Przed wernisażem odbyło się także spotkanie z serii „Odkurzamy domowe archiwa”. Podczas otwarcia wystawy, odbyło się także na spotkanie z rodziną fotografa: wnukiem Juliuszem i prawnukiem Stefanem Gardawskimi.
Wiecej prac z wystawy na stronie Galerii FF