Faktyczny Dom Kultury, ul. Gałczyńskiego 12, Warszawa
W czwartek 12 czerwca 2014 o godz. 19:00
Prowadzenie: Filip Springer
„BOIKO” to fotograficzna uniwersalna opowieść o dawnym życiu na wsi w Europie. Dzieje się jednak współcześnie, w Ukraińskich Karpatach. W miejscu gdzie magia przeplata się z rzeczywistością.
Właśnie tam Jan Brykczyński znalazł świat, który znał jedynie z bajek opowiadanych mu w dzieciństwie. To miejsce stało się urzeczywistnieniem jego wyobrażeń o wiejskiej idylli. I o tym miejscu, o jego mieszkańcach, ich życiu odciętym od świata, zanurzonym w tradycji i wierzeniach jest „BOIKO”.
Pierwsza autorska książka Jana Brykczyńskiego.
Ci Bojkowie to najdziwniejsze plemię Karpat wzdłuż i wszerz. Z nikim innym nie ma tyle kłopotu. Bojkowie są trochę niemi. Nie są zdolni opowiedzieć o sobie. I tak, jak 'Niemcy' siebie samych, oni też sami siebie nie nazywają 'Bojkami'. „Bojko” – to dla nich obraźliwie. O sobie mówią: Werhowyńci, Rusyny, Hałyczany – byle nie Bojkowie. Może jeszcze zgodzą się z istnieniem pojęcia „Bojkowszczyzna”, ale i tak żaden z nich nie zna granic swoich terytoriów.
(Taras Prochaśko)
Jan Brykczyński wychował się w Warszawie. Nigdy nie miał rodziny na wsi, ani nie był z nią w żaden sposób związany. Od zawsze intrygowało go jednak życie małych, wiejskich społeczności.
– "Mam głębokie poczucie, że w mieście ludziom czegoś brakuje, że jest jakaś część nas związana zprzyrodą, która tutaj zostaje odcięta i zagłuszona. Kiedy jadę na wieś, zaczynam rozumieć tę swoją tęsknotę za przyrodą, za bliskim kontaktem z naturą, ze zwierzętami, uprawą ziemi. Życie tam ma w sobie coś bardzo prawdziwego. To dla mnie świat, z którego wiele możemy się nauczyć. Fotografia okazała się kluczem do poznawania wiejskiego świata."
W 2009 roku, Jan Brykczyński trafił do oddalonej o kilka kilometrów od polskiej granicy wsi w Ukraiński Karpatach. Wracał tam przez kolejne trzy lata. Powoli zdobywał zaufanie mieszkańców, odizolowanych od świata górami. Kroku po kroku pokazywali mu swoje życie, w którym zdarzenia w pierwszym rzędzie mają przyczyny magiczne, myśli mają moc sprawczą, biała magia zmaga się z czarną, a dobro ze złem.
Dla nich najważniejsza jest tradycja, w której są mocno zakorzenieni i czerpią z niej siłę do życia w trudnych górskich warunkach. Ich codzienność, dla osoby z zewnątrz, jest tak samo realna, jak i nierzeczywista. Najbardziej przypomina archetypowe obrazy wsi jakie funkcjonują jeszcze ciągle w naszej kulturze.
Ta bajkowość, oniryczność i surrealność przebija ze zdjęć Jana Brykczyńskiego. I o tym niezwykłym, dawnym i dzisiejszym wiejskim życiu chciał opowiedzieć w swojej książce „BOIKO”.
Jan Brykczyński, ur. 1979 r., zajmuje się dokumentem fotograficznym. Studiował na wydziale operatorskim PWSFTiT w Łodzi, w Szkole Filmowej FAMU w Pradze a obecnie na ITF w Opavie.
W swojej pracy często skupia się na europejskich peryferiach, podejmując temat złożonych relacji człowieka z przyrodą. Stypendysta Funduszu Wyszechradzkiego i Ministra Kultury. Laureat wielu konkursów fotograficznych, m.in. 2013 The European Photo Exhibition Award i The Syngenta Photography Award. Jest współzałożycielem Międzynarodowego Stowarzyszenia Fotografów Sputnik Photos. Reprezentowany przez agencję fotograficzną Anzenberger w Wiedniu.
Razem z żoną i córką mieszka w Warszawie.
Jan Brykczyński, BOIKO
Zdjęcia: Jan Brykczyński Teksty: Taras Prokhasko. Projekt: Ania Nałęcka / Tapir Book Design.
85 stron, 37 kolorowych zdjęć, twarda oprawa, 230 x 210 mm.
Nakład całkowity w języku angielskim: 600 egzemplarzy.
Wydanie specjalne książki: 50 numerowanych egzemplarzy z sygnowaną odbitką.
Cena wersji regularnej książki: 45 Eur/190 zł + koszty wysyłki
Premiera książki: 12 czerwca 2014 (czwartek), godz. 19,
Faktyczny Dom Kultury, ul. Gałczyńskiego 12, Warszawa
Wystawa - wernisaż: 8 sierpnia 2014 (piątek), godz. 20,
Leica Gallery Warszawa, ul. Mysia 3.
Więcej na facebookowej stronie.