prace sześciorga artystów związanych z kolektywem Fotspot
Galeria CENTRALA, przestrzeń twórcza dla fotografii, Pl. Cyryla Ratajskiego 6A, Poznań
Wernisaż w piątek 4 października o godz. 19:00, ekspozycja do 9 listopada 2024
Wydarzenia w ramach 7. Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im. I. Zjeżdżałki
Kurator wystawy: Marek Zakrzewski
Galeria Centrala wraz z grupą artystów związanych z kolektywem Fotspot zapraszają na wystawę Brzegi wspólne oraz towarzyszące jej wydarzenia, które są częścią 7. Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im. I. Zjeżdżałki.
Ekspozycja prezentuje fotografie poznańskiego odcinka rzeki Warty, która stała się bohaterką wieloletniego projektu dokumentalnego ale i metaforą miejskiego dystansu i bliskości zarazem. Wystawa stara się uchwycić proces powrotu miasta nad rzekę, dając pole dla dysonansu pomiędzy zaplanowaną wizją przestrzeni z wizualizacji, a spontaniczną i oddolną kolonizacją tego obszaru przez mieszkańców. Fotografowie kolektywu przyglądali się zmianom, które dokonywały się w krajobrazie, przestrzeni i zachowaniach ludzi pojawiających się nad rzeką. Osią narracji są jednak przede wszystkim przestrzenie, w których ludzie spędzają nad Wartą swój prywatny czas. Połączenie spojrzeń sześciorga twórczych osób pozwoliło na zbudowanie wielowątkowej, subiektywnej opowieści o społecznym i przestrzennym kontekście rzeki w mieście. Przenikające się elementy krajobrazowe, mikrohistorie, fotografie dokumentalne, aranżowane portrety i ulotne momenty składające się na kompozycję wystawy – to nie tylko osobiste refleksje nad obecnością rzeki w mieście, ale i cenny zapis zaobserwowanych zmian. Ekspozycji towarzyszyć będą oprowadzania autorskie oraz spotkania z dyskusją o rzece.
Artyści biorący udział w wystawie: Kamil Figas, Anka Gregorczyk, Tytus Grodzicki, Łukasz Szamałek,
Karol Szymkowiak i Marek Zakrzewski
✦ Kamil Figas (1983)
Absolwent zootechniki na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, a także fotografii w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu oraz Programu Mentorskiego Sputnik Photos. W fotografii interesuje się reportażem i pejzażem, ale także abstrakcją i portretem. Często fotografuje ludzi, jednak najchętniej udaje się z aparatem do lasu. Członek Fotspot.
✦ Anka Gregorczyk
Artystka wizualna i fotografka dokumentalistka. Członkini Fotspot oraz ZPAF, z wykształcenia planistka przestrzenna, w przeszłości pisała o architekturze oraz fotografowała dla ogólnopolskich i zagranicznych magazynów architektonicznych. W swojej fotografii skupia się na reinterpretacji przestrzeni życia człowieka i zmienianych przez jego aktywność krajobrazach. Bliski jest jej nurt nowej topografii i fotografii narracyjnej. Współzałożycielka, kuratorka i autorka programu Galerii Centrala. Stypendystka Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie sztuk wizualnych; laureatka stypendium twórczego Miasta Poznania i wielu nagród fotograficznych. Absolwentka programu mentorskiego ISSP i Parallel Platform. Prezes Centrala.Art Foundation.
✦ Tytus Grodzicki (1972)
Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, prowadzi firmę z branży doradczo-budowlanej. Fotograf samouk, interesuje się fotografią dokumentalną, uliczną i podróżniczą, poznając świat i człowieka przez pryzmat wizualnej foto-wędrówki. Swoje poszukiwania koncentruje na poznawaniu i pokazywaniu człowieka jako bytu wartego uwagi w sposób otwarty i bez uprzedzeń. Autor książki fotograficznej Deglet Nour wydanej przez wydawnictwo Blow Up Press (2018). Członek Fotspot oraz ZPAF.
✦ Łukasz Szamałek (1981)
Ukończył Cybernetykę Ekonomiczną na UE w Poznaniu, studiował Inżynierię i Budownictwo na Politechnice Poznańskiej, absolwent Programu Mentorskiego Sputnik Photos. Fotograf dokumentalny, skupia się na formach architektonicznych, przestrzeni życia człowieka oraz procesach zmian wywoływanych przez człowieka w krajobrazie. Wspólnie z Anką Gregorczyk tworzy duet twórczy. Współzałożyciel Galerii Centrala, członek Fotspot. Absolwent programu mentorskiego Sputnik Photos. Laureat przeglądu DEBUTS 2017 oraz licznych wyróżnień i nagród fotograficznych.
✦ Karol Szymkowiak (1983)
Fotograf i animator kultury, kurator Kolekcji Wrzesińskiej. Członek ZPAF, były członek Fotspot. Stypendysta Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury (2023). Wykładowca fotografii w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk. Specjalizuje się w fotografii dokumentalnej. Uczestnik wielu wystaw zbiorowych. Zdobywca nagród i wyróżnień fotograficznych.
✦ Marek Zakrzewski (1985)
Fotograf, edukator. Absolwent fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu oraz studiów magisterskich w Instytucie Fotografii Twórczej w czeskiej Opawie. Punktem wyjścia dla jego działań jest fotografia dokumentalna i reportażowa oraz wychodzenie poza ich obszar w poszukiwaniu subiektywnej narracji, metafory i nieoczywistości. Fotoreporter Polskiej Agencji Prasowej. Współautor programu kulturalnego Galerii Centrala, członek Fotspot, wiceprezes Centrala.Art Foundation. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2022) na projekt Poważne wybory, w którym przygląda się estetyce wystroju lokali wyborczych.
Galeria czynna od środy do piątku w godz. 15-19, w soboty (5, 12, 26.10 oraz 9.11) w godz. 11-15
W dniach 16.10, 1.11. galeria będzie zamknięta. Oprowadzanie autorskie w czwartki o godz. 18
(szczegóły na FB/IG). Wstęp wolny dla seniorów i osób w wieku szkolnym oraz podczas oprowadzań autorskich, w pozostałe dni 5 zł.
Organizacja wydarzenia i partnerzy:
Centrala.Art Foundation, Stowarzyszenie FOTSPOT, Dział Sztuk Wizualnych WBPiCAK w Poznaniu, Fundacja Robię Tylko To Co Lubię.
Patronat medialny: Kwartalnik FOTOGRAFIA, Miesięcznik IKS, Fotopolis.pl. ZPAF.pl
Wydarzenie współfinansowane ze ś́rodków Miasta Poznań ́ #poznanwspiera
oraz przy wsparciu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu
ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego oraz ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
Dołącz do wydarzenia na Facebooku www.centrala.art instagram.com/centrala.art