Organizator i prowadzący: Artur Rychlicki - warsztaty-fotograficzne.org
Pracownia warsztatowa przy ulicy Drzymały 9/6 w Katowicach
Pierwsze spotkanie w sobotę 7 lutego 2015 o godz. 16:00
Zamieszczamy otrzymaną oryginalnie sformułowaną informację i zarazem zaproszenie:
Zajęcia dogeniuszające warsztatów fotograficznych ad 2015:
1. Zajęcia dogeniuszające - co to takiego?
Zajęcia dogeniuszające są cyklem spotkań filmowych, literackich i dyskusyjnych, których tematyka oscyluje wokół zagadnień tyczących się roli sztuki, artysty, świata wartości w życiu człowieka. Inaczej mówiąc - sięgając do poziomu trywialności - stawiamy podczas tych spotkań ogólne pytanie o kondycję człowieka we współczesnym stechnicyzowanym świecie.
2. Zajęcia dogeniuszające - skąd się to wzięło?
Zajęcia dogeniuszające to już od wielu lat immanentny, wewnętrzny element rocznego cyklu autorskich warsztatów fotograficznych prowadzonych od circa piętnastu lat przez Artura Rychlickiego. Tematy poruszane na podstawowych warsztatach - również mocno praktyczne - zmierzające do pytania niejak zrobić zdjęcie, tylko po co w pewnym momencie wymagały spotkań dodatkowych, wkrótce nazwanych właśnie zajęciami dogeniuszającymi. W tym roku zaryzykowaliśmy i zapraszamy na ten cykl zajęć również i innych zainteresowanych, niepokornych, niezwiązanych z podstawowym cyklem warsztatów -fotograficznych.org.
3. Zajęcia dogeniuszające - skąd wytrzasnęliście tę nazwę?
Tytuł Zajęcia dogeniuszające to niestety zapożyczenie. Witold Gombrowicz kiedyś tak określił Kadena-Bandrowskiego: „niezły pisarz, tylko trochę niedogeniuszony”. No właśnie, postarajmy się być nie tylko nieźli, ale i dogeniuszeni.
4. Zajęcia dogeniuszające - czy to nie takie teoretyzowanie?
No tak. Można oczywiście zarzucić idei tych zajęć, że są zbyt teoretyczne. Niby racja, ale... materiały na nich czytane i omawiane, filmy oglądane i dyskutowane są wypowiedziami artystów. Artyści ci mówią o swojej sztuce, a swojej drodze w świecie, o swoich – twórczych – powinnościach. Innymi słowy - tak, teoria, ale na bardzo praktycznej praktyce praktycznie oparta.
5. Zajęcia dogeniuszające - no dobrze, ale co tam będziemy czytać, czy oglądać?
Na zajęciach spotkamy się - między innymi - z myślą takich twórców jak Kazimierz Malewicz, Wassili Kandinski, Giorgio de Chirico, Tadeusz Kantor, Werner Herzog, Pablo Picasso, Oscar Wilde, Istvan Szabo, Jean Paul Sartre, Jean Baudrillard, Roland Barthes, Vilem Flusser. Nie ma co, same tuzy. Chyba warto się dowiedzieć co, kiedy i dlaczego im po głowach chodziło.
6. Zajęcia dogeniuszające - a kiedy i gdzie to będzie?
Tegoroczną edycję zainaugurujemy spotkaniem, które odbędzie się 7 lutego o godzinie 16:00 w naszej warsztatowej pracowni mieszczącej się w Katowicach przy ulicy Drzymały 9/6.
7. Zajęcia dogeniuszające - ile, jak długo i czy trzeba się zapisać?
Spotykamy się cztery razy w miesiącu aż do końca czerwca, przy czym należy pamiętać, że każde ze spotkań może być osobną całostką. Z naszych doświadczeń wynika, że w zależności od zaangażowania uczestników, spotkania trwają od dwóch do sześciu godzin. Uczestnictwo w zajęciach jest płatne i kosztuje 280 złotych miesięcznie.
Na wszelkie pozostałe pytania i wątpliwości chętnie odpowiemy - zapraszamy do kontaktu za pomocą
e-maila artur@warsztaty-fotograficzne.org. Więcej na stronie Warsztatów fotograficznych.