Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20, Warszawa
W środę 11 czerwca 2014 o godz. 18:00 spotkanie z autorem wystawy
(Nie) ciągłość. Portugalia w XX wieku od upadku monarchii do Rewolucji Goździków
Rozmowę poprowadzi historyk Jan Skórzyński, a gościem spotkania będzie Tomasz Tomaszewski
Dom Spotkań z Historią i Instytut Camõesa w Warszawie zapraszają na spotkanie z portugalskim fotografem, fotoreporterem i fotoedytorem Alfredo Cunhą zatytułowane Fotografowałem rewolucję.
Jego zdjęcia z wybuchu rewolucji w Lizbonie w 1974 roku są prezentowane w Domu Spotkań z Historią na wystawie (Nie) ciągłość. Portugalia w XX wieku od upadku monarchii do Rewolucji Goździków.
Rozmowę poprowadzi historyk Jan Skórzyński, a gościem spotkania będzie także fotograf Tomasz Tomaszewski, który dokumentował wydarzenia w okresie stanu wojennego w Polsce.
Alfredo Cunha (ur. 1953 w Celorico da Beira w Portugalii) od dzieciństwa miał styczność z fotografią, jego dziadek i ojciec byli fotografami, więc bardzo wcześnie nauczył się zawodu. Wiele lat pracował w portugalskich mediach – w gazetach „Notícias da Amadora”, „Século Ilustrado”, agencjach informacyjnych ANOP, NP i Lusa; był fotoedytorem w dziennikach „Público”, "Comércio do Porto”, „Jornal de Notícias” i w grupie Edipresse. W latach 70. opublikował książkę Raízes de uma Força (Źródła siły), która została zakazana przez cenzurę. Współpracował przy publikacjach poświęconych kampaniom i osobowościom politycznym m. in. Sá Carneiro i Mário Soaresa. Obecnie pracuje jako fotograf niezależny.
Więcej informacji i zdjęć na autorskiej stronie.
25 kwietnia –31 sierpnia 2014
(Nie) ciągłość. Portugalia w XX wieku od upadku monarchii do Rewolucji Goździków,
Dom Spotkań z Hsitorią, ul. Karowa 20 w Warszawie.
Wystawa, otwarta w 40. rocznicę wybuchu Rewolucji Goździków, pokazuje historię Portugalii w XX wieku – od obalenia monarchii i ustanowienia republiki (1910), poprzez powstanie systemu autorytarnego, tzw. Nowego Państwa pod przywództwem Antonio Salazara (1933), wojny kolonialne (1961–74), aż po Rewolucję Goździków, która przywróciła w Portugalii system demokratyczny. Na wystawie prezentujemy 120 nieznanych w Polsce fotografie pochodzących ze zbiorów ważnych portugalskich dzienników „Diário de Notícias” i „O Século” oraz archiwów fotografów: Abla Resende, Fernando Marquesa i Alfredo Cunhi.
Kuratorem wystawy jest Rui Prata, portugalski historyk i krytyk, dyrektor Muzeum Obrazu w Bradze.
Pod honorowym patronatem Ambasadora Portugalii w Polsce.
Organizatorzy: Instytut Camõesa w Warszawie, DSH.
ZPAF jest partnerem medialnym tego wydarzenia, pisaliśmy o nim w kwietniu.
Ekspozycję można zwiedzać: wtorek – piątek: 10:00 – 20:00, sobota – niedziela: 11:00 – 20:00.
W sobotę 28 czerwca na skwerze im ks. Twardowskiego:
Sardinhada Portuguesa – piknik portugalski
Czerwiec to w Portugalii miesiąc Festas dos Santos Populares, czyli ulicznych imprez z muzyką na żywo, odbywających się na cześć trzech świętych: Antoniego (noc z 12 na 13 czerwca), Jana (23/24 czerwca) i Piotra (28/29 czerwca). Portugalczycy tłumnie wychodzą na ulice, by wspólnie bawić się, biesiadować i tańczyć. Dom Spotkań z Historią zaprasza na piknik Sardinhada Portuguesa, który odbędzie się na skwerze im ks. Twardowskiego (róg ul Karowej i Krakowskiego Przedmieścia). Organizatorzy gwarantują dobrą zabawę, dużo portugalskiej muzyki i możliwość spróbowania lokalnych specjałów, m.in. grillowanych sardynek i słodkich pastéis de nata.
Wydarzenie towarzyszy wystawie
(Nie) ciągłość. Portugalia w XX wieku od upadku monarchii do Rewolucji Goździków.
Organizatorzy: Instytut Camõesa w Warszawie, DSH.