Galeria Parter - Terminal Kultury Gocław - filia Centrum Promocji Kultury
Dzielnicy Praga-Południe m. st. Warszawy, ul. Jana Nowaka-Jeziorańskiego 24
Wernisaż w środę 3 czerwca o godz.19:30, ekspozycja do 29 czerwca 2026
Galeria dostępna w godz. 8:00 – 22:00, wstęp wolny
„i zostaną tylko cienie…”
bo i ryb coraz mniej (przełowienie, zatrucie środowiska - za co sami siebie powinniśmy obwiniać) a chętnych do tej jakże ciężkiej i niebezpiecznej pracy brakuje…
Eugeniusz Helbert
Wrażliwość artysty fotografika, spostrzegalność fotoreportera prasowego, pasja wędkarska w połączeniu to magia fotografii Gienia Helberta prezentowana w cyklu „i zostaną tylko cienie…”.
Ukryty zmysł wrażliwości i zmysł plastyczny w przeniesieniu na fotograficzne techniki obrazowania tworzą niesamowite obrazy odchodzącego polskiego wybrzeża rybackiego. Całość to poezja koloru i palety cieni przeniesiona na pozornie niewielkie formaty fotografii wystawienniczych. Niewielkich, bo nie mierzmy tych prac w centymetrach kwadratowych, lecz w obiorze osobistym i w przemyśleniu. Trzeba zarazem przyjąć, że uznane przez autora w dowolny sposób prace stają się elementem środowiska naturalnego człowieka, a zatem czymś więcej niż czynnikiem samego życia ludzi, bo stają się elementami środowiska materialnego nas ludzi, elementami przetwarzanej przez człowieka przyrody.
Eugeniusz Helbert, polski artysta fotograf, fotoreporter, dydaktyk, przez lata związany z Muzeum Azji i Pacyfiku. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, Fotoklubu RP, członkiem Zarządu Klubu Fotografii Prasowej w Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich oraz Związku Zawodowego Twórców Kultury. Znalazł się w gronie Osobistości roku 2021 według Britishpedia, Encyklopedii Osobistości RP.
Jego wystawy to m.in: „Małe ojczyzny” (Galeria Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Warszawie); „Warszawa z kajeciku” (Podcienia Ratusza Miejskiego w Warszawie); „Po Kątach - wspomnienia z wakacji” (Festiwal Fotografii w Wojnowie); „Małe Ojczyzny II” (Kazimierz Dolny); „Balet” - impresje fotograficzne na temat przedstawień baletowych Teatru Wielkiego w Warszawie (Festiwal Fotografii w Wojnowie); „21 kartek z kajeciku” (Mała Galeria ZPAF w Warszawie, Chorzowskie Centrum Kultury, Galeria Okręgu Szczecińskiego ZPAF w Szczecinie, Dom Kultury w Łomży, Katowickie Centrum Kultury).
