19.07. - 19.08.2024
Galeria Obok ZPAF
Plac Zamkowy 8, Warszawa
Wernisaż wystawy
w piątek 19 lipca 2024
o godz. 19:00
Wystawa czynna
do 19 sierpnia 2024
codziennie
w godz. 12:00 - 18:00
Organizator
Okręg Warszawski
Związku Polskich
Artystów Fotografików
Patronat honorowy:
Projekt „Warszawa da się lubić" autorstwa Justyny Radzymińskiej jest kontynuacją jej wcześniejszych inicjatyw z 2013 i 2015 roku, realizowanych we współpracy z Domem Kultury Śródmieście w Warszawie. Prezentowana wystawa, inspirowana popularną piosenką śpiewaną przez Adolfa Dymszę (przypomnijmy: muzykę do niej napisał Jerzy Wasowski, a słowa - Bronisław Brok), to nie tylko hołd dla warszawskiej Starówki i jej zabytkowych okolic, ale także głębokie zanurzenie w osobiste historie osób, których życie i twórczość splatają się z tym historycznym miejscem.
Głównym celem Justyny jest ukazanie Starówki jako przestrzeni pełnej emocji i wspomnień. Te cechy, według niej, decydują o szczególnej wartości tego miejsca. Starówka to serce Warszawy. Od pokoleń inspiruje artystów, pisarzy i aktorów. Dzięki Justynie staje się tłem ich osobistych opowieści.
Wystawa stanowi jedno z głównych wydarzeń w trakcie obchodów 71. Urodzin Starówki organizowanych przez Muzeum Warszawy. Znajdują się tu portrety i osobiste relacje wielu wybitnych postaci polskiej kultury, ale i osób mniej znanych szerokiej publiczności. Każdej fotografii towarzyszy opis miejsc na Starówce lub jej bliższego i dalszego historycznego sąsiedztwa,
które są ważne dla portretowanej osoby. Projekt "Warszawa da się lubić„ jest więc nie tylko wystawą fotograficzną, ale prawdziwą opowieścią o mieście, które żyje w sercach jego mieszkańców. To opowieść o przeszłości splatającej się z teraźniejszością, o osobistych związkach z miejscem, które w zmieniającej się rzeczywistości pozostaje czymś trwałym i bliskim.
Bonjour!
Nazywam się Justyna Radzymińska i jestem fotografką freelancerką z 15-letnim doświadczeniem. Jestem członkinią Związku Polskich Artystów Fotografików, absolwentką Europejskiej Akademii Fotografii w Warszawie oraz laureatką kilku nagród w ogólnopolskich konkursach fotograficznych w kategorii „Człowiek”. Jestem założycielką i właścicielką artystycznego atelier Camera Work Studio w Warszawie funkcjonującego od 2010 roku, autorką siedmiu wystaw indywidualnych oraz czterech fotograficznych projektów społecznych.
Od roku 2023 pełnię funkcję Wiceprezeski Zarządu Okręgu Warszawskiego Z wiązku Polskich Artystów Fotografików.
Z pierwszego zawodu - nauczycielka języka francuskiego, z drugiego - mazurska rolniczka :) Entuzjastka portretu.
To człowiek, w całej swojej złożoności i prostocie, jest stałym obiektem mojej fascynacji. Mam jednak jeszcze inną pasję - Paryż, zwany miastem sztuki i miłości, w którym właśnie poprzez fotografię pragnę rozkochać innych... Miłośniczka psychologii, rozwoju osobistego, Francji oraz mojego zaczarowanego ogródka. Współpracuję z instytucjami, firmami, artystami oraz klientami indywidualnymi.
Strona literacka projektu: Magdalena Gajda – dziennikarka, reportażystka, specjalistka PR, CSR i storytellingu, podcasterka i szkoleniowiec, a także pisarka – autorka książki pt. „My, skrajnie otyli“, pierwszego na krajowym rynku wydawniczym reportażu o życiu Polaków ważących ponad 200-300 kg. Pierwsza polska Społeczna Rzeczniczka Praw Osób Chorych na Otyłość, międzynarodowa ekspertka ds. przeciwdziałania dyskryminacji, stygmatyzacji i wykluczeniu osób chorych na otyłość. Jedyna Polka uhonorowana nagrodą Bakken Invitation Award dla liderów społecznych zmieniających świat. Na otyłość choruje od dzieciństwa. Jej najwyższa waga to 152 kg. Obecna: 55 kg. Prywatnie: malarka, Mistrzyni Mandali w technice puentylizmu, właścicielka Atelier MADO DOT ART.
Przed wernisażem wystawy... fot. Anna Michalak PawłowskaFinisaż wystawy. Fot. Bartosz Gonzalez