Małgorzata Radziejowska, Janusz Skórski | „HUMAN&RENDER”
Dolny Pałac Sztuki w Krakowie, Plac Szczepański 4
Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie
Wernisaż w czwartek 13 marca o godz. 18:00, ekspozycja do 30 marca 2025
Godziny otwarcia: wtorek – piątek: 10:00-18:00, sobota – niedziela: 10:00-18:00
HUMAN & RENDER
Autorzy wystawy prezentowanymi pracami starają się podjąć temat wyrażania siebie, zwłaszcza, że będący na rozdrożu w różnych aspektach Świat dostarcza nam wielu bodźców, często ze sobą sprzecznych. Wrażliwość i uchwycenie emocji, tworzenie z wyobraźni, kreacja tu i teraz, aż wreszcie - intymność w relacji z człowiekiem stojącym po drugiej stronie obiektywu jest istotą fotografowania. A może pandemia COVID, traumy, wszechobecne poczucie manipulacji i życie w swoich „bańkach” spowodowało tak daleko idące poczucie izolacji, że poszukaliśmy bezdusznych narzędzi w wyrażaniu własnych emocji?
Zestawienie ze sobą prac na pierwszy rzut oka wydaje się dosyć karkołomne, nie mniej jest coś, co je łączy. Są to właśnie emocje wspólnych doświadczeń autorów. Nagłe bodźce, które w nas uderzają, dają ogromne łaknienie poszukiwań i tworzenia swoich wizji. Narzędzie jest bowiem wtórne, a poszukiwanie bardzo ludzkie.
Małgorzata Radziejowska, Janusz Skórski
Wystawa prezentowana w ramach projektu „70 wystaw na 70-lecie”
realizowanego w 2025 roku z okazji jubileuszu 70-lecia Krakowskiego Klubu Fotograficznego.
Patronat honorowy nad projektem i jubileuszem: Nowohuckie Centrum Kultury, Muzeum Fotografii MuFo w Krakowie, Fotoklub RP – Stowarzyszenie Twórców.
Małgorzata Radziejowska
Zawodowo przez wiele lat związana była z branżą informatyczną, obecnie działa w Nowohuckim Centrum Kultury, w Dziale Fotograficzno-Filmowym organizując m.in. wystawy fotograficzne oraz warsztaty. Skupia w sobie dwa światy – jeden ścisły, zaplanowany, konkretny – inżynierski; drugi oderwany od rzeczywistości, pełen różnorodnych doznań, olśnień, pogoni za chwilą. Fotografią zajmuje się od kilkunastu lat – odkrycie potencjału nastąpiło nagle i było zaskakujące dla niej samej. Dziś nie wyobraża sobie życia bez chwil zapomnienia z aparatem. Nie potrzebuje wyjazdów w odległe zakątki aby tworzyć nowe cykle zdjęć. Płynnie przechodzi z form makro do reportażu czy zdjęć studyjnych.
Ma na swym koncie wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych w Polsce, Włoszech i na Węgrzech, a także nagrody w konkursach fotograficznych. Na szczególne zainteresowanie zasługuje cykl wystaw Cerkiewne Opowieści, którego jest współautorką, a który zaskakuje różnorodnością zmieniającego się materiału zdjęciowego wzmocnionego dodatkowo opowieścią, będącą często bardzo intymnym przeżyciem chwili towarzyszącej spotkaniom u progu cerkwi. W swych pracach duży nacisk kładzie na przedstawienie emocji, wrażliwości i niedomówień tak, aby każdy mógł dokonać interpretacji prezentowanego materiału zdjęciowego. Jest członkiem Krakowskiego Klubu Fotograficznego, Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie oraz organizacji charytatywnej działającej dla lokalnej społeczności – Rotary Klub Kraków Wyspiański.
Janusz Skórski
Z wykształcenia elektronik. Z zamiłowania – fotograf.
W latach 1986-88 pracując w reporterskich ekipach filmowych w Telewizji Kraków doskonalił swój warsztat. Od 1990 roku pracuje w laboratoriach fotograficznych współpracując jednocześnie z wieloma czasopismami. W latach 2005-2011 był wiceprezesem Krakowskiego Klubu Fotograficznego. W KKF działa nieprzerwanie od 1995 roku.
Jego ulubione tematy to pejzaż, malowanie światłem i misteria. Doskonale czuje się w reportażu oraz w innych formach fotografii, łącząc to co nowoczesne z nutą melancholii i zadumy. Szczególne miejsce w jego twórczości zajmują misteria. Fotografie z Misteriów Pasyjnych w Kalwarii Zebrzydowskiej, Kalwarii Pacławskiej i Górce Klasztornej od wielu lat odwiedzają różne miejsca w Polsce i za granicą. Ma na swym koncie kilkadziesiąt wystaw indywidualnych, wielokrotnie prezentowanych w kraju i za granicą, m.in. we Włoszech, Niemczech i Danii. Brał dział w wielu krajowych i zagranicznych konkursach fotograficznych, gdzie wielokrotnie był nagradzany i wyróżniany oraz w wystawach zbiorowych w Polsce,
Danii, Francji, Niemczech, Słowacji i Białorusi. Współtwórca cyklu wystaw „Cerkiewne Opowieści” ukazujących temat życia i śmierci cerkwi – budowli i cerkwi o ludzkim obliczu, różnorodność wyznaniową oraz przenikanie się kultur, prezentowanych zarówno w Polsce jak i poza jej granicami. Jest członkiem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie.