Galeria Asymetria, Dom Funkcjonalny, ul. Jakubowska 16, Warszawa
Wernisaż w sobotę 29 listopada o godz. 19:00, ekspozycja do 27 grudnia 2014
Pokaz specjalny: Jerzy Lewczyński, Warto zapamiętać! 29 listopada, godz. 19-22
Żywoty nieświętych to wizualne wykopaliska Warszawy, próba przyjrzenia się zjawisku burzenia pomników w Polsce w okresie transformacji ustrojowej.
Celem projektu jest wydobycie złożonej siatki powiązań między pomnikami, miejscami oraz historiami, postawić pytanie o logikę rządzącą ich pojawianiem się i znikaniem, przyjrzeć się uwarstwieniom w niemych narracjach tych miejsc.
Dziś fakt, że Warszawa została odbudowana po wojnie jako obietnica społecznej utopii jest praktycznie niewidoczny. Jej powojenne korzenie stały się hieroglifem. Oto próba wizualnej lektury skrytej gramatyki miasta, niemego języka, którym przemawia.
Więcej informacji w nocie prasowej na stronie Galerii Asymetria
Krzysztof Pijarski (1980, mieszka w Warszawie) www.pijarski.art.pl
Artysta posługujący się medium fotografii, Adiunkt w łódzkiej Szkole Filmowej, historyk sztuki, tłumacz. Obronił pracę doktorską o pismach i myśli Michaela Frieda, modernizmie i fotografii, zatytułowaną „Archeologia modernizmu”. Jako artysta – zajmują go przede wszystkim losy obrazów i obiektów w (po) nowoczesnym świecie – tworzy wizualne archeologie muzeów, archiwów, krajobrazów, przestrzeni miejskich i innych „maszynerii reprezentacji”. W roku 2010 nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego ukazała się antologia tekstów Allana Sekuli w jego przekładzie. Redaktor tomu Archiwum jako projekt (2011) oraz uczestnik PLAT(T) FORM 2012 w Fotomuseum Winterthur.