logo ZPAFF
 
facebook facebook szukaj rss
 
 

 

Zdzisław Pacholski

 

„Rzeczywistość, której nie ma”

28 kwietnia 2017
Wróć

Od półtora roku pracowałem nad nowym cyklem. Bez zachęty z zewnątrz pewnie nie podjąłbym tego trudu. W sukurs przyszło zaproszenie do udziału w wystawie zbiorowej WAND WALD WIESE w Niemczech. Warunkiem uczestnictwa było przedstawienie zupełnie nowych prac. Na szczęście było trochę czasu, bo Niemcy planują takie wydarzenia ze sporym wyprzedzeniem i mogłem się przygotować.

Mój nowy cykl fotografii nazywa się „Rzeczywistość, której nie ma”, a całość została zainspirowana po trosze bieżącą sytuacją krajową, a po trosze twórczością francuskiego dramaturga Alfreda Jarry i jego sztuką Ubu Król. Na szczęście moja propozycja została zaakceptowana do pokazu. Otwarcie wystawy jest przewidziane na 5 maja tego roku w Centrum Sztuki Współczesnej Bentlage w Północnej Nadrenii-Westfalii. Bentlage jest zespołem zamkowo-parkowo-pałacowym w latach 90. XX wieku przerobionym na Muzeum, Centrum Sztuki Współczesnej z parkową częścią rekreacyjną. Słynna sól emska, to też stamtąd.

Przesyłam kilka prac do wglądu. Fotografie, które pokazuję, są zrobione jednym „strzałem”.
Zostały wykonane w jednym czasie i w tej samej przestrzeni.
Nie ma tutaj ingerencji np. podwójnej ekspozycji lub manipulacji przez Photoshopa. Na tym polegała główna trudność wizualizacji tematu. Tutaj jest rzeczywistość, która mi towarzyszy, kiedy ją rejestruję. Efekt uciążliwy, ale rezultat był zaskoczeniem nawet dla mnie. Ciekawostką jest to, że czasami taki „ obraz rzeczywistości, której nie ma” pozornie niczym się nie różni od tej potocznej, która wydaje się, że jest. Zapowiada się niezła wystawa. Wybieram się na otwarcie, coś więcej będę mógł powiedzieć po powrocie do kraju...
Zdzich


fot. Zdzisław Pacholski „Rzeczywistość, której nie ma” ,00

fot. Zdzisław Pacholski „Rzeczywistość, której nie ma” ,01

fot. Zdzisław Pacholski „Rzeczywistość, której nie ma” ,02


fot. Zdzisław Pacholski „Rzeczywistość, której nie ma” ,03

fot. Zdzisław Pacholski „Rzeczywistość, której nie ma” ,04

fot. Zdzisław Pacholski „Rzeczywistość, której nie ma” ,05

„The reality that doesn't exist”
Zdzisław Pacholski, 2017
format: 70x100 cm
ilość prac: 15 szt.
technika: fotografia
pierwszy pokaz: Kloster Bentlage Rheine od 5 maja do 2 lipca 2017


autor - projekt autor- wykonanie
ZG_ZPAF mstWwa cookies