Organizatorzy: Klub Fotografa i Zagłębiowska Mediateka w Sosnowcu
Spotkania i wystawy promujące zdrowie psychiczne poprzez sztukę…
Konferencja - panel dyskusyjny "Na styku sztuki i psychoterapii" - wstęp wolny
piątek 4 października 2024, godz. 16:30, Zagłębiowska Mediateka, ul. Kościelna 11, Sosnowiec
Patronat nad panelem dyskusyjnym objął m. in. Okręg Śląski ZPAF i Kwartalnik Fotografia
Klub Fotografa i Zagłębiowska Mediateka w Sosnowcu organizują w październiku 2024
"Miesiąc Fotografii Terapeutycznej" - serię spotkań i wystaw mających na celu promocję zdrowia psychicznego poprzez sztukę.
Cykl zainauguruje konferencja połączona z panelem dyskusyjnym "Na styku sztuki i psychoterapii", która odbędzie się już 4 października .
Uczestnikami wydarzenia będą:
► Karolina Burcon - asystent zdrowienia
► Iwona Germanek - artysta fotografik, członkini ZPAF
► Krzysztof Gołuch - artysta fotografik, członek ZPAF
► Kamil Myszkowski - artysta fotografik, członek ZPAF
► Aleksandra Skwara - psycholog
► Barbara Opalska - psychoterapeuta
► Rafał Opalski - fotograf
► Anna Trzcińska-Wontek - psychiatra
Spotkanie będzie pretekstem do przyjrzenia się tematowi zdrowia psychicznego w nowoczesnym świecie oraz do zadawania pytań takich jak:
* Kiedy fotografia staje się formą terapii a kiedy stanowi narzędzie w rękach terapeutów?
* Jakie są relacje pomiędzy sztuką i psychoterapią?
HARMONOGRAM
16:30 – Galeria Zagłebiowskiej Mediateki
→ Otwarcie wystawy fotograficznej Rafała Opalskiego i otwarcie konferencji
17:00 – Część pierwsza → panel dyskusyjny
18:00 – Część druga → prezentacje autorskie
19:00 – Zakończenie
◘ Wystawa fotograficzna Rafała Opalskiego „Tam, gdzie lustra są po naszej stronie”
Galeria Zagłebiowskiej Mediateki, ul. Kościelna 11
Projekt po raz pierwszy był prezentowany w 2023 roku w Sokołowsku (Kurator: Agnieszka Pajączkowska). Poruszam w nim tematykę męskiej psychoterapii która nadal znajduje się w obszarze tabu.
Jak pokazują statystyki, 80% samobójstw w Polsce popełniają mężczyźni, a jednak nadal pokutuje model wychowania w którym "chłopaki nie płaczą". Choć w założeniu model ten ma kształtować cechy męskie takie jak odwaga i samodzielność, to jednocześnie przyzwyczaja przyszłych mężczyzn do negowania i wypierania uczuć. A to w efekcie może prowadzić do zaburzeń i problemów w komunikacji ze światem.
Psychoterapia to proces przywracania słowom i wspomnieniom ich znaczenia. To proces żegnania się
z tym co nie zamknięte. Psychoterapia to proces zaprzyjaźnienia się ze swoim cieniem.
Kliknij w obrazek powyżej by zapoznać się / pobrać pełny program wydarzeń...
◘ Wystawa fotograficzna: Paweł Śliwa ''Rekonwalescenci''
10 października — 7 listopada 2024. Wernisaż: 10 października, godz. 18.00
Miejsce: Klub Fotografa, Aleja Zwycięstwa 7, Sosnowiec
O wystawie: Projekt „Rehabilitanci" jest moją pierwszą indywidualną wystawą. Przedstawiam w nim gabinety terapeutyczne, które służą do poznania samego siebie - do płaczu, śmiechu i wgląd u w zakamarki przeszłości. Każdy gabinet to osobna opowieść, tak jak historie ke n ich wybrzmiewają. Zapraszam na spotkanie, które odbędzie się 10 października o godz. 18:00 - na którym opowiem szerzej o tym projekcie. Paweł Śliwa
Paweł Śliwa
- artysta pochodzący z Żywca.
Na codzień pracuje i tworzy w Warszawie.
Jak sam mówi:
„w wielkim mieście noszenie aparatu ma dla mnie zbawienne działanie. Spacer. Poznawanie miasta. To lubię. W dzieciństwie pamiętam dziadka który nosił „Zenita" i uwieczniał to co widział. Widziałem kilka jego fotografii
czarno-białych. I pamiętam jedno zdjęcie na którym byłem ja. To była przyjemność patrzeć na zatrzymaną chwilę. To lubię. Zatrzymanie chwili na zawsze.
Pamięć jest ulotna a fotografia tkwi latami, również w mojej głowie."
◘ Wystawa fotograficzna Paulina Bajorowicz „Tato, pa!”
17 października — 30 listopada 2024. Wernisaż i spotkanie z artystką: 17 października, godz. 18:00
Miejsce: Klub Fotografa, Alej Zwycięstwa 7, Sosnowiec
Od autorki: Nawet, jeśli umarłem, nie odszedłem przecież. Jestem tutaj. Wciśnięty w fotel z niemodnego, PRL-owskiego kompletu, patrzę nieobecnym wzrokiem na wypłowiały obrazek z Wenecji. Na laurkę z okazji dnia dziadka. Na pocztówki z waszych podróży wciśnięte za szybę starej gablotki. Jestem tutaj, zawsze tu będę. Wydaje się, że śmierć bliskiej osoby przerywa znany nam porządek. Czas zaczyna płynąć inaczej, wszystko się zmienia. Pewnego dnia zwyczajnie jesz kolację i nagle nic już nie jest takie samo.
Potem każdy kolejny posiłek podlewasz łzami. Każdy kęs staje w gardle. A jednocześnie życie toczy się dalej. Gdy ktoś umiera, trzeba posprzątać. Otworzyć okna i uwolnić duszę, która uszła z ciała. Zamieść podłogę, umyć talerz i kubek po kolacji, która okazała się tą ostatnią. A potem: oddać ubrania, podarować książki do biblioteki, sprzedać meble, rozdać pamiątki. Anulować abonament telefoniczny i zrobić cesję umowy na gaz. Przemalować ściany i wyremontować łazienkę. Trzeba przygotować miejsce na życie, które toczy się dalej. Nikt nie odchodzi tak naprawdę. Ślady po nas odbiły się na ścianach, w cieniach rzucanych przez liście i w promieniach słońca przebijających się przez firanki w oknie. Odbijają się wciąż od nowa. Życie toczy się dalej, razem ze mną i razem ze wszystkimi waszymi, ze wszystkimi naszymi zmarłymi. Jestem w nim, trwam razem z wami w tym, w czym was, ciebie, pozornie opuściłem. Przejdę przez nie z tobą, a potem pójdziemy jeszcze dalej, razem.
Paulina Bajorowicz
jest fotografką urodzoną w Gliwicach oraz studentką Instytutu Fotografii Twórczej w Opawie.
Zajmuje się głównie fotografią dokumentalną, starając się z empatią i ciekawością przenikać w miejsca i światy z pozoru obce i niedostępne, w których dąży do spotkania z drugim człowiekiem.
„Tato, pa!” jest pierwszym cyklem, w którym fotografka kieruje aparat w stronę osobistych doświadczeń i emocji.
❖ Warsztaty z autoportretu
Data: 12 października 2024 (12:00 - 15:00) Prowadzenie: Kamil Myszkowski i Krzysztof Szlapa.
Miejsce: Klub Fotografa, Sosnowiec, Aleja Zwycięstwa 7.
Patronat nad warsztatami objął Okręg Śląski ZPAF
Ilość uczestników: 10 osób, koszt udziału 60 zł - zapisz się na warsztaty
Informacje:
Autoportret fotograficzny jest rodzajem performansu dokamerowego. Twórca odgrywa jakąś wykreowaną przez siebie rolę. Może wyrażać szczerość, pokazywać prawdę o własnej osobie, ale i przybierać maskę. Praca z samym sobą jako modelem bywa najłatwiejszą (przecież znamy siebie doskonale),
ale i najtrudniejszą formą wyrazu (czasem trudno zaakceptować to, jak objawiamy się światu). Podczas zajęć warsztatowych będziemy poruszać się pomiędzy odbiciem w lustrze, a cieniem. Spojrzymy na siebie z dystansu, lecz nie pominiemy też wejrzenia w głąb własnej osoby. Spotkanie będzie miało charakter spokojnego twórczego eksperymentu. Nie zabraknie inspiracji i wsparcia prowadzących. Osoby uczestniczące w zajęciach proszone są o zabranie ze sobą cyfrowego aparatu fotograficznego, z możliwością przegrania wykonanych fotografii na komputer. Przyda się także statyw oraz własne elementy (rekwizyty, elementy garderoby), które posłużą do wykonania fotografii autoportretowej.
Warsztaty poprowadzi Kamil Myszkowski
- artysta wizualny poruszający się pomiędzy różnymi mediami. Punktem wyjścia dla jego twórczości jest proces fotograficzny (od technik bezkamerowych, alternatywnych i szlachetnych, przez klasyczną fotografię srebrową, po rejestrację cyfrową), który często wychodzi poza obraz dwuwymiarowy w kierunku instalacji, obiektów, czy wideo. Swoje działania osadza również na pracy z archiwum (poprzez archeologię fotografii); praktyce kuratorskiej (współpracując z różnymi twórcami i instytucjami); popularyzatorskiej i edukacyjnej (prowadzi projekty artystyczne angażujące różne społeczności oraz warsztaty i zajęcia twórcze).
Doktor nauk humanistycznych z zakresu nauk o kulturze. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików w Okręgu Śląskim. Członek Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami.
Stypendysta Prezydenta Miasta Sosnowca w Dziedzinie Kultury w 2020 roku. Na co dzień pracuje w Dziale Fotografii Muzeum Śląskiego w Katowicach. Uczestniczy w działaniach międzynarodowej Grupy 999 oraz okazjonalnego Kolektywu Twórczego „Peryferia”. Jest autorem wystaw i pokazów indywidualnych oraz uczestnikiem ekspozycji zbiorowych. Jego prace znajdują się w zbiorach Pałacu Schoena - Muzeum w Sosnowcu, Industrialnego Centrum Kultury w Rybniku i kolekcjach prywatnych.
Wsparcia merytorycznego udzieli Krzysztof Szlapa, który urodził się w 1987 roku w Katowicach. Artysta fotografik. Autor dwunastu wystaw indywidualnych i uczestnik wielu wystaw zbiorowych, od 2014roku był wspólkuratorem w fotograficznej Galerii Pustej cd. w Jaworznie, w latach 2014-2019 kurator galerii sztuki Za Szybą w Katowicach, od 2013 roku członek Związku Polskich Artystów Fotografików w Okręgu Śląskim, gdzie pełnił funkcję sekretarza zarządu. Laureat Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” w 2023 roku. Stypendysta Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury w roku 2017 (projekt Widziadła, dotyczący konurbacji górnośląskiej).
Laureat nagrody dla młodego twórcy imienia Anny Chojnackiej za najlepszą wystawę indywidualną. Autor prezentacji podczas IV i VI Festiwalu Fotografii Analogowej 2018 i 2020 oraz śląskiego Maratonu Fotograficznego 2017. Był wykładowcą kursów fotograficznych OŚ ZPAF oraz Uniwersytetu Otwartego Uniwersytetu Śląskiego. Prowadzący masterclass w Muzeum Śląskim w ramach projektu „Miasto w procesie”. Redaktor corocznych katalogów fotograficznych Galerii Pustej cd. od 2014. Autor albumów „W zasięgu wzroku” 2017 (wydawnictwo grupakulturalna.pl), „Przemiany” 2021 (wydawca OŚ ZPAF) oraz „Kraina” 2024. Zaangażowany uczestnik fotograficznych grup twórczych: Szkoła Widzenia, czesko-polska Grupa 999, śląska Grupa FOTOGRAFY. Inicjator wielu wydarzeń kulturalnych upowszechniających fotografię artystyczną - takich jak: wernisaże wystaw, warsztaty oraz spotkania autorskie we współpracy z różnymi intytulacjami m. in. BWA Katowice, Muzeum Historii Katowic, Śląski Festiwal Nauki UŚ. Mieszka w Katowicach, na co dzień pracuje w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego.
Koordynator: Rafał Opolski. Dołącz do wydarzenia na Facebooku.