Wystawa fotografii Iwony Germanek i Krzysztofa Gołucha
Galeria Extravagance w Sosnowieckim Centrum Sztuki – Zamek Sielecki, ul. Zamkowa 2
Wernisaż w piątek 26 stycznia o godz. 18:00, ekspozycja do 10 marca 2024
8 marca o godz. 18:00 promocja katalogu wystawy. Kuratorka: Małgorzata Malinowska-Klimek
Na wystawę Nie/Zapomnienie organizatorzy zapraszają do dwóch miejsc:
część pierwsza eksponowana jest w Niegalerii w Teatrze Zagłębia,
natomiast część druga w Galerii Extravagance w Sosnowieckim Centrum Sztuki – Zamek Sielecki. Ekspozycje uzupełniają się wzajemnie, w Teatrze ukazując ideę wystawy, a w Zamku Sieleckim jej rozwinięcie. Mają głębokie przekonanie, że dzięki takiej formule uznani i doświadczeni artyści – Iwona Germanek i Krzysztof Gołuch – będą mogli w sposób pełny przekazać widzom przemyślenia stojące za nowym wspólnym projektem, a także że ich język wypowiedzi artystycznej znajdzie odpowiednie miejsce w przestrzeni kulturalnej Sosnowca. Chodzi przecież o sprawy fundamentalne: jak postrzegamy siebie i innych ludzi z perspektywy dryfowania w czasie, jak radzimy sobie z jego upływem tylko w jedną stronę, jak świadomość utraty wpływa na naszą teraźniejszość. Czym w tej sytuacji jest pamięć: procesem biochemicznym, kreacją, próbą walki z nieuchronnym, czy może świadomą afirmatywną postawą? Możliwe, że wszystkim po trochu. Tak piszą o swoim projekcie sami artyści: „Zapamiętujemy nie dni, ale pojedyncze chwile. Pamiętamy fragmenty snów, zapachy, dźwięki. Fascynujące, że nasz mózg przechowuje te informacje, nie pytając nas o przyzwolenie, lub odwrotnie: blokuje nam dostęp do nich, nie licząc się z naszym zdaniem. Czasami mnie to przeraża. A jeśli któregoś dnia nie będę w stanie zapamiętać chwil bieżących? Twarzy bliskich mi osób? Co będzie, gdy moja pamięć odmówi mi wspomnień? Jak wówczas będę poruszać się w tym świecie? Jaki będzie ten mój nowy świat?
Czy ktoś go będzie w stanie rozpoznać i zdefiniować, jakoś go określić? Kim będę dla siebie samej, gdy zabraknie mi pamięci?”
Iwona Germanek
„Zdarza nam się w życiu spotykać z niepamięcią o bliskich. Kto zatem będzie pamiętał o tych, którzy nie mają bliskich i rodzin? Projekt NIE/pamięć jest próbą zmierzenia się z moim osobistym przeżyciem niezgody, towarzyszącej niemożności zachowania pamięci o ludziach żyjących na skraju społecznego funkcjonowania, będących chorymi, niepełnosprawnymi, opuszczonymi przez najbliższych, w skrajnych przypadkach nie mających świadomości celu swojej egzystencji. Ideą projektu jest przypomnienie Osób, o których Istnieniu nie dowiemy się z żadnego mainstreamowego medium lub z rodzinnych opowieści. Skazanych na NIE/pamięć”.
Krzysztof Gołuch
Iwona Germanek
Artystka wizualna, zajmuje się fotografią kreacyjną, portretem oraz szeroko rozumianym eksperymentem fotograficznym.
Studentka Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie. Członkini Związku Polskich Artystów Fotografików w Okręgu Śląskim. Jej prace znajdują się w zbiorach Muzeum Śląskiego oraz w prywatnych kolekcjach.
Wystawy indywidualne: 2019: Katowice, Galeria za Szybą, Reminiscencje; Kielce, Biuro Wystaw Artystycznych, Reminiscencje. 2020: Bydgoszcz, Vintage Photo Festival, Reminiscencje. Niebieski chlorofil; Rybnik, Festiwal Fotografii, Zielnik. 2021: Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu, Nitki niepamiętania. 2022: Galeria Katowice (ZPAF), Różowy nie istnieje; Galeria Engram w Katowicach, Moje życie- Twoja krew.
2023: Stara Galeria ZPAF w Warszawie, Nie ma jak w domu; Galeria PUSTA cd, Jaworzno, Zielnik; Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach, Różowy nie istnieje; Instytut Polski w Bratysławie, Różowy nie istnieje.
Ważniejsze wystawy zbiorowe: 2020: Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu, wystawa zbiorowa w ramach konkursu Wystaw się w CSW 2020. 2021: Klompching Gallery, Nowy Jork, Fresh 2021 Finalist, My life – Your blood; Opava, 30+. 30 let Institutu tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity v Opavě / 30 years of the Institute of Creative Photography FPF Silesian University in Opava. Dům umění v Opavě, Kostel sv. Václava v Opavě a galerie KUPE v Opavě; Opava Girls / Opava Women. Studentky a absolventky Institutu tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity v Opavě. Výstava byla součástí 31. mezinárodního fotografického festivalu Měsíc fotografie, Bratislava; Bratysława, OčamiDvanástichPoľskýchŽien v rámci 31. ročníka Mesiaca fotografie v Bratislave. Stredoeurópsky dom fotografie. 2023: BBA GALLERY, Berlin, w ramach wystawy finalistów One Shot Award, My life – Your Blood.
Ważniejsze nagrody: Nagroda Główna Dyrektora w konkursie Wystaw się w CSW w Toruniu, 2020;
I miejsce w Konkursie Fotografii Odklejonej, 2020; Vintage Grand Prix Honorable Mention in 6th edition of Vintage Photo Festival in Bydgoszcz, 2020; Chromatic Photography Awards 3rd Place: Conceptual My life - your blood, 2021; London Photography Awards Gold Winner Category: Fine Art Photography - Open Theme, My life - your blood, 2022; Muse Photography Awards, Fine Art. Photography – Photomanipulation, Gold Winner, Pink doesn't exist, 2023.
Krzysztof Gołuch
Artysta, pedagog, fotograf i doktor sztuki (dyplom u prof. Vladimíra Birgusa w roku 2023) w Instytucie Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Czechy). Absolwent Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Akademii Humanistyczno-Technicznej w Bielsku Białej. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików w Okręgu Śląskim.
W swojej twórczości zajmuje się fotografią dokumentalną, realizując projekty długoterminowe. Jego twórczość oscyluje wokół problemów ludzkiej egzystencji, zwłaszcza życia osób z niepełnosprawnościami, z którymi od kilkudziesięciu lat pracuje w ośrodku "Caritas" w Knurowie. Za swoją działalność w 2017 roku został odznaczony przez papieża Franciszka medalem papieskim - Pro Ecclesia et Pontifice oraz przez prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Srebrnym Krzyżem Zasługi w 2016 roku. Laureat konkursów fotograficznych: pierwszej nagrody w konkursie Unii Europejskiej dla artystycznych szkół wyższych (reprezentując Institut tvůrčí fotografie) – Przełamując stereotypy oraz nagrodami w jednym z najważniejszych konkursów polskiej fotografii prasowej - Grand Press Foto w latach: 2018, 2021, 2022. Swoje fotografie wystawiał także za granicami Polski, miedzy innymi podczas festiwalu Trasphotographiques we francuskim Lille oraz podczas festiwalu Photo Saint Germain w Paryżu, a także podczas Miesiąca Fotografii w Bratysławie,festiwalu Prague Photo w Pradze, podczas Europejskiego Miesiąca Fotografii w Luksemburgu. Stypendysta Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury dla osób zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnianiem i ochroną dóbr kultury województwa śląskiego w latach 2008 oraz 2014. Autor albumów fotograficznych: „Co siódmy“ (2017), „Hotel" (2021) oraz "Smak życia“ (2022).
Krzysztof Gołuch mieszka, pracuje i tworzy jednym z miast aglomercji Górnego Śląska - w Knurowie.