8 grudnia 2021 roku Rada Artystyczna przyjęła do ZPAF nowych członków:
Aleksandrę Dynaś i Maję Herzog do Okręgu Górskiego, Mariusza Łężniaka
do Świętokrzyskiego oraz Adama Nurkiewicza, Katarzynę Navarra i Katarzynę Zawadzką
do Okręgu Warszawskiego. Gratulujemy i witamy w naszych szeregach!
Adam Nurkiewicz – rocznik’71, mieszka w Warszawie.
Wprowadzający do Okręgu Warszawskiego: Zbigniew Furman, Przemek Wierzchowski.
Studiował arabistykę i dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Był dziennikarzem radiowym i telewizyjnym, aż trafił na fotografię podczas pracy w gazecie. Jest ciekawski, dlatego fotografuje. W fotografii kieruje się słowami noblistki Olgi Tokarczuk: „Pisać oznacza znajdować takie punkty widzenia, które nie są ani widoczne, ani oczywiste”.
Od 2003 roku współpracuje z Olimpiadami Specjalnymi, fotografuje zawody dla sportowców z niepełnosprawnościami intelektualnymi. Dla Polskiego Komitetu Olimpijskiego fotografował sport na letnich i zimowych Igrzyskach Olimpijskich a Igrzyska Paraolimpijskie dokumentował jako oficjalny fotograf Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego oraz Polskiej Fundacji Paraolimpijskiej. Współpracuje z agencją Getty Images. Należy do Fotoklubu RP, Stowarzyszenia Fotoreporterów, Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (SDP), Międzynarodowego Stowarzyszenia Dziennikarzy Sportowych (AIPS), Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy (FIJ). Wraz z gronem kolegów i koleżanek założył Klub Fotografii Prasowej przy Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich. Kolekcje jego fotografii znajdują się w SDP, Polskim Komitecie Olimpijskim oraz Paraolimpijskim, w Centralnych Ośrodkach Sportu w Cetniewie i w Warszawie. Regularnie prowadzi zajęcia i warsztaty w Studium Fotografii ZPAF, Uniwersytecie Warszawskim i Akademii Nikona. Uczy także praktykantów Zespołu Szkół Fototechnicznych przy ul. Spokojnej w Warszawie.
Jest autorem wystaw indywidualnych, m.in.: w Bibliotece im. A. Mickiewicza w Paryżu (2012), w Muzeum Historii Kijowa (2013), w Sejmie RP w Warszawie (2013), w Bibliotece Narodowej w Warszawie (2017), w Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie (2018), na klatce schodowej w bloku na Ursynowie w Warszawie (2020). Uwielbia kaligrafować po arabsku. Więcej na stronie autorskiej.
Mariusz Łężniak – rocznik ’73, mieszka w Nowych Kotlicach koło Sobkowa w świętokrzyskiem.
Wprowadzający do Okręgu Świętokrzyskiego: Andrzej Grudzień i Andrzej Wiktor.
Posiada wykształcenie techniczne, zawodowo pracuje jako fotograf. Swoją przygodę z fotografią zaczął
w 8 roku życia. Nabierając doświadczenia, testował wiele różnych systemów fotograficznych, począwszy od aparatów analogowych. Aktualnie pracuje używając aparatów cyfrowych, ale w wolnych chwilach wraca do fotografii tradycyjnej. Jego ulubiona tematyka w fotografii to etnografia, krajobraz, architektura, fotografia sensualna i akt. Zawodowo zajmuje się fotografią okolicznościową.
Jest autorem i współautorem wystaw: „Przeszłość zaczęła się wczoraj”, „Z szafy prababci”, „Filmowy skansen”, „Suchedniowskie rody – Ostachowscy”, „Bez kochania bardzo źle – miłość w kulturze ludowej” w Parku Etnograficznym w Tokarni, oraz „To tu Świętokrzyskie”. Jego zdjęcia często wykorzystują instytucje kultury i muzea w całej Polsce. Jako niezależny fotograf działał na planach filmów. między innymi „Wołyń”, „Legiony", „Raport Pileckiego" oraz serialu „Belle Epoque”, gdzie dokumentował pracę ekipy filmowej na potrzeby Muzeum Wsi Kieleckiej. W swoim dorobku posiada również zdjęcia wykonane do celów dydaktycznych i oświatowych. Wykonywał zlecenia fotograficzne dla Ministerstwa Opieki Społecznej i Sportu Królestwa Niderlandów. Od 2015 roku jest ambasadorem fotograficznym portalu polonijnego „Cudzechwalicie”, dodatkowo organizując szereg wypraw fotograficznych, mających na celu pokazanie i promocję najpiękniejszych zakątków Polski. Portal ten organizuje dwa największe Zloty Pasjonatów Fotografii w południowej Polsce. Więcej na stronie autorskiej.
Kasia Navarra – rocznik ’72. Zielonogórzanka mieszkająca w Warszawie, na tropie kieleckich korzeni.
Wprowadzający do Okręgu Warszawskiego: Basia Sokołowska i Wojciech Sternak.
Absolwentka filologii polskiej, realizująca pod powierzchnią fotografii niespełnione marzenia o byciu archeolożką. W tym roku obroniła z wyróżnieniem dwa projekty dyplomowe w Studium Fotografii ZPAF.
Ma naturę kolekcjonerki, odziedziczoną po przodkach. W typologiczny sposób zapełnia szufladki swojej pamięci zatrzymanymi chwilami, skojarzeniami, wycinkami otaczającej rzeczywistości.
W projektach artystycznych istotny jest dla niej zarówno finalny obraz, jak i sam proces twórczy.
Droga od impulsu czy emocji przez wnikliwe badanie materii, po poszukiwanie spójnego sposobu realizacji. Stąd też szeroki wachlarz praktyk: kolaże, fotografia cyfrowa, tradycyjna srebrowa, otworkowa, a także dziewiętnastowieczne techniki alternatywne.
Aleksandra Dynaś – rocznik ’88, urodzona w Sosnowcu, mieszka teraz w Barcelonie.
Wprowadzający do Okręgu Górskiego: Inez Baturo i Teresa Solarz.
Z wykształcenia ekonomistka, z serca fotografka i podróżniczka. W Barcelonie studiowała fotografię reportażową i dokumentalną. Obecnie pracuje jako niezależna fotografka, głównie fotografując wydarzenia polityczne, manifestacje oraz wydarzenia komercyjne. Jej zdjęcie z manifestacji trafiło do półfinału konkursu fotograficznego College Photographer of the Year. Ola fotografuje od 2014 roku a w 2016 roku wyjechała do Ugandy, aby pracować w lokalnej organizacji pozarządowej. Jej reportaż z Ugandy o dzieciach ulicy został opublikowany oraz wystawiony w Polsce i Hiszpanii. Za ten projekt została wyróżniona w konkursie SDN (Social Documentary Network), a jedno ze zdjęć pokazano na zbiorowej wystawie podczas festiwalu Photoville w Nowym Jorku. Została również wybrana do udziału w programie Canon and Magnum Photos „Młodzi fotoreporterzy“ podczas festiwalu Visa pour L'image we Francji. W 2017 roku poleciała do Indii, gdzie pracowała nad kolejnymi dwoma projektami - o gruźlicy w Indiach i o śmierci oraz wierzeniach w hinduizmie. Oba zostały pokazane w hiszpańskiej gazecie El Pais oraz w niezależnych mediach hiszpańskich. Ola występuje również na festiwalach podróżniczych, prowadzi konferencje na temat fotografii oraz jest gościem podcastów, gdzie zachęca kobiety do podróżowania oraz promuje fotografię dokumentalną. Zajmuje się również edukacją - daje lekcje i jest autorką kursów online o kompozycji oraz o świetle w fotografii. Jej zdjęcia są również sprzedawane w galeriach online. Mówi: „Wierzę, że fotografia dokumentalna ma moc zmieniania polityki, wpływania na rządy i jest katalizatorem pozytywnych zmian na świecie.” Więcej na stronie autorskiej.
Maja Herzog – rocznik ’58, krakowianka, jest członkiem wspierającym Okręg Górski ZPAF od 2015 roku.
Wprowadzający jako członka rzeczywistego do Okręgu Górskiego: Inez Baturo i Danuta Węgiel.
Jest fotografką i dziennikarką, animatorką i menadżerką kultury, kuratorką wystaw oraz arteterapeutką. W latach 1995-2000 brała udział – z sukcesami – w konkursach fotograficznych w Polsce i za granicą - uzyskała tytuł AFIAP (1998); była słuchaczką międzyuczelnianego studium fotografii (Katedra Fotografii ASP Kraków), prowadzonego przez prof. Zbigniewa Łagockiego. Pod koniec 1999 roku, jako efekt autorskiego, rocznego projektu fotograficznego w Filharmonii Krakowskiej, wydała album „Fotografie pod batutą”, ze wstępem prof. Łagockiego. W latach 2001-2009 była redaktorką naczelną i wydawczynią miesięcznika Biuletyn Fotograficzny. Komercyjnie zajmowała się głównie fotografią architektury i dokumentacją inwestycji dla firm deweloperskich. Swoją twórczość realizowała przede wszystkim podczas podróży po Polsce i Europie. Tak ugruntował się jej styl, zarówno tematyczny – oglądanie wielu wystaw sztuki znajduje odzwierciedlenie we własnych pracach, jak i formalny – jej ulubionym kadrem jest kwadrat. Od 2005 roku jest artystycznie i merytorycznie związana z Międzynarodowym Biennale FotoArtFestiwal w Bielsku-Białej, od 2015 roku jako jego Ambasadorka; w 2019 roku prezentowała autorską wystawę w ramach FAF. W 2021 roku uczestniczyła w zbiorowych wystawach: Polish Women Photographers podczas 9. edycji FAF oraz „Oczami 12 polskich kobiet” (w Instytucie Polskim) w ramach 31. Miesiąca Fotografii w Bratysławie. Prace Mai Herzog znajdują się w zbiorach prywatnych w Polsce i za granicą. Współpracuje z agencją fotograficzną Fotonova. Więcej na stronie autorskiej.
Katarzyna Zawadzka – rocznik ’76, mieszka w Mińsku Mazowieckim .
Wprowadzający do Okręgu Warszawskiego: Sergiusz Sachno i Paweł Żak.
Z wykształcenia jest biologiem, z zawodu nauczycielką. Niedawno obroniła dyplom jako absolwentka Studium Fotografii ZPAF. Jej dwoma pasjami są fotografia i teatr, obie te dziedziny wykorzystują emocje - fotografia Katarzyny kieruje się właśnie w tą stronę. Wystawy indywidualne i udział w zbiorowych: 18. Doroczna Wystawa Studium Fotografii ZPAF (2019), „Wokół portretu” w ramach 2. Dni Fotografii Alternatywnej (2019), Poplenerowa wystawa fotografii w Galerii SOK Siemiatycze (2019), 19. Doroczna Wystawa Studium Fotografii ZPAF (2020/21), „Zmysł powiększenia” Galeria MDK Mińsk Mazowiecki (2021), „Dyplomy 2021” Studium Fotografii ZPAF, Stara Galeria ZPAF (2021), „Zmysł powiększenia” w Centrum Kultury w Lublinie (2021), „Nieobecni” wystawa pracowni Studium Fotografii ZPAF w Galerii Obok ZPAF (2021) Brała również udział w projekcie „Współistnienie. Polsko-czeskie spotkania fotograficzne” organizowanym przez Fundację Centrum Fotografii w 2021 roku oraz projekcie „Subiektywny przewodnik po północno – wschodnim Mazowszu”.
Od 7 lat współtworzy amatorski teatr w Mińsku Mazowieckim „Teatr po godzinach”, biorąc udział w przedstawieniach: „Kobiety Kafki”- reżyseria Michał Zasłona (2014), „Skupieni”- reżyseria Michał Zasłona (2015), „Dorośli są dziwni” - reżyseria Michał Zasłona (2017), „Dzwoń zielona godzino” wieczór poezji Bolesława Leśmiana - reżyseria Michał Zasłona, Anna Obszarna (2017), „Skończoność”- wieczór poezji Bolesława Leśmiana- reżyseria Michał Zasłona (2017), „Pani Dulska” reżyseria Marta Stosio (2019), „Teraźniejszość” Mazowiecki Tryptyk Teatralny - reżyseria Urszula Brzost, Anna Obszarna (2021), „Przyszłość” Mazowiecki Tryptyk Teatralny - reżyseria Urszula Brzost, Anna Obszarna (2021).
Wykonywała również fotografie z przedstawień „Teatru po godzinach”, brała udział w projekcie „Dzień z życia kobiety” - akcja społecznościowa Teatru ME/ST- fotografia modelek.
Więcej do zobaczenia na Instagramie.