Książnica Pomorska im. Stanisława Staszica,
Sala „Pod Piramidą”, ul. Podgórna 15/16, Szczecin
Wernisaż w środę 5 lutego o godz. 17:00, ekspozycja do 27 lutego 2014
Wystawa czarno-białej fotografii p. t. “Przyroda w USA” oraz książka o tym samym tytule (w oryg. “Nature in USA”) to ukoronowanie 25-lecia pracy twórczej artystki. Pierwsze fotografie z tej serii Anna Pisula wykonała w 1987 roku w Sequoia National Park w Kalifornii. Prace te w rok później stały się częścią jej egzaminu dyplomowego w AKI w Enschede. Wielokrotne, początkowo krótkie, a potem coraz dłuższe pobyty w Parkach Narodowych w USA zaowocowały przygotowaniem tej wystawy i publikacją albumu fotograficznego, do którego słowo wstępne napisał Adam Sobota, kurator Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Album został wydrukowany przez Vandenberg / Printmedia w Holandii.
Część wcześniejszych prac z serii ”Przyroda w USA” zostało opublikowanych i pokazanych na wystawach i festiwalach fotograficznych we Włoszech, Francji, Hiszpanii, Belgii i Holandii. Fotografie Anny Pisuli-Mandziej w średnich i dużych formatach z ostatnich dłuższych pobytów w 2011 oraz 2012 roku w Stanach są po raz pierwszy prezentowane polskiej publiczności. Część wcześniejszych prac Anny Pisuli-Mandziej z tej serii zostało opublikowanych i pokazanych na wystawach i festiwalach fotograficznych we Włoszech, Francji, Hiszpanii, Belgii i Holandii.
Hiszpański krytyk J. S.C. napisał: Są więc tam rzeczywiste oblicza naszej Matki Ziemii, która bardzo zazdrośnie strzeże tajemnic swych nieskończonych wieków, tych gigantycznych procesów, które materia i siły stworzenia zapoczątkowały. Wielka tajemnica tych wydarzeń i ich potężne siły zostały we wspaniały sposób uchwycone przez wprawną kamerę fotograficzną, żywy intelekt i wrażliwą duszę. I tak samo jak przyroda, te fotografie pokazują nam prace stworzenia i w pewien sposób przenoszą nas wstecz do dnia tworzenia; nieustającą cechą przyrody jest jej ciągła zmienność i nabywanie w ciągu milionów lat bogactwa i piękna nieosiągalnego dla człowieka. Są więc te fotografie równocześnie opisowe jak też naukowe, religijne i mistyczne. Szczerze mówiąc, jest to sztuka, sztuka przyrody, z którą ludzkość z całą swoją pomysłowością i kreatywnością nie może konkurowaćani się równać. Ta fotograficzna manifestacja pięknie nawiązuje do prastarych tajemnic przyrody.
Pasja podróżowania Anny Pisuli Mandziej oraz jej podziw nie tylko dla ludzkiego geniuszu, jak w przypadku architektury, lecz również dla potęgi przyrody, której jesteśmy jedynie drobną cząstką, widać w wymienionej serii. Autorka zdjęć lubi surowe, dzikie, potężne i puste miejsca. Przestrzenie, w których w ciągu milionów lat woda, wiatr i zmiany temperatury wyrzeźbiły fantastyczne kształty skał. W takich miejscach czuje się jakby była wewnątrz gotyckiej katedry, której piękno i wielkość przypominają, jak krótkie i wątłe jest nasze życie w porównaniu z wiecznością. I chciałaby, aby ta monumentalna potęga przyrody przykuła uwagę oglądających oraz pobudziła ich wyobraźnię.
Anna Pisula-Mandziej, z wykształcenia inżynier chemik, po wyjeździe do Holandii w 1981 roku zainteresowała się fotografią. Tam też w 1988 ukończyła Akademię Sztuk Pięknych (AKI) w Enschede ze specjalnością grafika użytkowa i fotografia. Od tego czasu pracuje, jako niezależny fotograf i grafik.
Jest członkiem Okręgu Szczecińskiego ZPAF i Holenderskiego Związku Fotografów Profesjonalnych.
Ma na koncie 120 wystaw, w tym 47 indywidualnych, w wielu krajach Europy.