Dariusz Małszycki: O Gdyni w twórczości Janusza Uklejewskiego
Muzeum Narodowe w Gdańsku – NOMUS – Nowe Muzeum Sztuki
i Gdańska Galeria Fotografii, ul. Stefana Jaracza 14
W czwartek 13 marca 2025, godz. 18:00, wstęp wolny, nie obowiązują zapisy
Autorki programu: Maja Bieńkowska, Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka
Rozmowy o Fotografii. Spotkanie z Dariuszem Małszyckim
Kolejne spotkanie z cyklu „Rozmowy o fotografii” będzie okazją do rozmowy
o Gdyni w twórczości Janusza Uklejewskiego.
Janusz Uklejewski (1925-2011) to znany fotografik gdyński, dokumentalista Pomorza, Wybrzeża i Gdyni, urodzony w Grudziądzu. Zawodu fotografa nauczył się w czasie okupacji niemieckiej w Dęblinie. Do Gdyni przybył w 1945 roku jako żołnierz I Samodzielnego Batalionu Morskiego. W latach 1948-1952 pracował w Wojskowej Agencji Fotograficznej, następnie przez kilkadziesiąt lat w Centralnej Agencji Fotograficznej. Publikował w wybrzeżowej prasie codziennej i periodykach, m.in. Morzu, Marynarzu Polskim, Gazecie Morskiej. Brał udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych. W 1951 roku został przyjęty do Związku Polskich Artystów Fotografików i przez blisko 60 lat działał aktywnie w Okręgu Gdańskim. Pochowany został na Cmentarzu Witomińskim w Gdyni.
Gdynia, jako ze był mieszkańcem tego miasta, zajmowała szczególne miejsce w jego twórczości.
Z tego powodu można go nazwać wizualnym kronikarzem Gdyni. Fotografie Uklejewskiego przedstawiają nie tylko najważniejsze wydarzenia w historii miasta, ale także dokumentują jego wygląd oraz działalność zakładów pracy, takich jak Stocznia im. Komuny Paryskiej, na przestrzeni kilkudziesięciu lat.
Temat, na przykładzie kolekcji ze zbiorów Muzeum Miasta Gdyni, przedstawi Dariusz Małszycki – kierownik Działu Historycznego Muzeum Miasta Gdyni. Opiekun zbiorów fotograficznych z prawie trzydziestoletnim stażem. Jest autorem prac naukowych i popularno-naukowych z historii Gdyni i okolic, współautorem „Nowego Bedekera Gdyńskiego”.
Był kuratorem wystaw prezentujących Gdynię i jej okolice w fotografii, między innymi: “Widzialne Niewidzialne. Fotografie Tadeusza Wańskiego” i „Dawno temu nad Bałtykiem, Gdynia lat 20. XX wieku w fotografii Romana Morawskiego” oraz współkuratorem ekspozycji „Wymiary Nowoczesności. Gdynia lat trzydziestych XX wieku w fotografii Henryka Poddębskiego”.
Poza historią interesuje się sportem i polityką.
Cykl spotkań „Rozmowy o Fotografii” to przestrzeń spotkań i wymiany wiedzy na temat jednego z najbardziej powszechnych i rozwijających się mediów, czyli fotografii. To prezentacje naukowczyń i naukowców badających historię fotografii, wystąpienia autorskie artystek i artystów, performatywne wykłady i prezentacje książek dokumentujących nowe odczytywania dawnej i współczesnej fotografii, wszystko zakończone dyskusjami z publicznością.
Organizatorów interesują tematy przekraczania medium i jego użytkowania w sposób nieoczywisty, a także przypominanie sylwetek twórczyń i twórców dotąd nieopisanych, ze szczególnym podkreśleniem roli kobiet. W tegorocznym cyklu zajmą się m.in.: polskimi fotoreporterkami, postkolonialną perspektywą i konserwacją obiektów fotograficznych. Autorki programu: Maja Bieńkowska, Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka.