10.03. - 22.04.2022
Stara Galeria ZPAF
Plac Zamkowy 8, Warszawa
Wernisaż wystawy
w czwartek 10 marca 2022
o godz. 19:00
Wystawa czynna
do 22 kwietnia 2022
z ograniczeniami
związanymi z Covid-19,
poniedziałek - piątek 12:00-18:00
sobota - niedziela 14:00-18:00
Organizatorzy
Okręg Wielkopolski
i Okręg Warszawski
Związku Polskich
Artystów Fotografików
Kuratorzy wystawy
Andrzej Zygmuntowicz
Piotr Spek
Partnerzy medialni
„Słony karmel” | V-te Interdyscyplinarne Spotkania Artystyczne Jazz-Photo-Art - Chodzież 2021 Prezentowana wystawa jest podsumowaniem tygodniowego spotkania artystów różnych dyscyplin sztuki jakie miało miejsce na przełomie lipca i sierpnia 2021 w Chodzieży. Tradycją od 2017 roku stało się, że Spotkania towarzyszą Międzynarodowym Chodzieskim Warsztatom Jazzowym CHO-JAZZ. Corocznie definiowany jest przewodni temat, wokół którego krążą nasze twórcze rozważania,
o którym rozmawiamy, prowadzimy spory wzajemnie się inspirując.
Na przestrzeni 5 lat tematy stawały się coraz bardziej uniwersalne, niejednoznaczne i prowokujące. Lato w roku 2021 w Chodzieży
miało smak i zapach „Słonego karmelu”. Artyści przepięknie odpowiedzieli na postawione zadanie i mamy możliwość zaprezentowania prac opowiadających o słodkościach życia, mdlącym od słodyczy uśmiechu, gorzkim kłamstwie, spalonych na popiół wspomnieniach
i marzeniach, pomieszanych proporcjach soli i cukru w naszym życiu a czasem opowieść, jaką kreuje artysta jest dopiero zaczynem słonego karmelu, jeszcze bez śmietany ale już przeciągniętym na gorącym ogniu.
Czas, w którym prezentujemy wystawę jest niestety pełen znaków zapytania o przyszłość KUCHNI, w której SŁONY KARMEL
zaczął się przypalać zbyt mocno.
Piotr Spek
Autorzy prac na wystawie: Wojciech Beszterda, Tytus Grodzicki, Andrzej Grudzień, Anna Kola, Katarzyna Kalua - Kryńska, Katarzyna Łata, Olena Matoshniuk, Nadya Mitskevitch / Ekaterina Konsulova, Jowita Mormul, Marta Mrówka, Joanna Nowicka, Tadeusz Ogrodnik, Zdzisław Orłowski, Maciej Pawelec, Michał Pietrzak, Jolanta Rycerska, Kacper Spek, Piotr Spek, Krzysztof Ślachciak, Magdalena Wdowicz – Wierzbowska, Danuta Węgiel, Andrzej Zygmuntowicz.
Na kłopoty i smutek słony karmel
Galopujący przez wszystkie kontynenty globalizm przemienia historyczne relacje i zależności, oparte na skodyfikowanych systemach wartości, w świat nowy, w którym ma dominować kultura płynności. Nic nie powinno być takie jak dawniej. Teraz najważniejsza ma być jednostka i jej oczekiwania i potrzeby, którymi jednak nie ona steruje, a uwodzące go reklama i media. Efektem jest konsumpcjonizm rozpasany obecnie do nieprawdopodobieństwa. Wszyscy powinniśmy w nim uczestniczyć.
By nas wciągnąć do gry każdy chwyt jest dozwolony, znikają dotychczasowe granice, zmieniają się zwyczaje, język, relacje międzyludzkie, a przy okazji matka ziemia każdego roku rozgrzewa się coraz bardziej. Bezwiednie wciągani jesteśmy w krzykliwy, kolorowy, pędzący w szalonym tempie świat uciech i posiadania. Ten otaczający nas świat rzeczywiście wyładniał ale ta ładność ma coraz bardziej plastikowy, zunifikowany charakter. Popkultura zastąpiła kulturę, celebryci zastąpili autorytety. Mamy nowomowę (kiczowato-ludyczną odmianę języka), nowomuzykę (discopolo), nowowygląd (Barbie i Ken). Dziś ma być lekko, łatwo i przyjemnie.
I tak wystawy oglądamy w galerii handlowej, leczymy się w klinice AGD, zajadamy się sojowym kotletem schabowym, studiujemy w akademii paznokcia, twórcze dyskusje prowadzimy w salonie kąpielowym a jak nas najdzie na bardziej wyrafinowane przyjemności popijamy kieliszkiem słonego karmelu i jest po prostu pięknie.
Andrzej Zygmuntowicz
Słony karmel – przepis:
1. Przygotuj średniej wielkości rondel i następnie wsyp do niego cukier, równomiernie rozprowadzając
go po całej powierzchni grzania. Cukier powinien utworzyć możliwie cienką warstwę.
2. Rondel z cukrem podgrzewaj bez mieszania na średniej wielkości ogniu. Dokładnie obserwuj moment,
gdy cukier się rozpuści i zrobi się brązowy.
3. Gdy cukier przyjmie brązowy (ale nie czarny!) kolor, do zwartości rondla wlej ostrożnie wodę.
Całość wymieszaj w dosyć szybkim tempie, aż do całkowitego rozpuszczenia się cukru.
4. Gdy cukier całkowicie się rozpuści, do zwartości rondla dolej także śmietankę.
Całość gotuj na ogniu o średniej mocy przez około 5 minut.
5. Gdy upłynie wyznaczony czas, do zawartości rondla dodaj masło i sól. Mieszaj wszystkie składniki
przez 1 – 2 minuty, aż masło się rozpuści i cała masa dokładnie się połączy.
Następnie przelej zawartość rondla do miseczki lub słoiczka i odstaw do przestygnięcia.
6. Zapraszamy – smacznego
ekspozycja wystawy w salach Starej Galerii ZPAF fot. Krzysztof Ślachciak