Tomasz Grzyb | „Przestrzeń osobista”
Galeria „U Strasza” w Wojewódzkim Domu Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach,
wejście od ul. ks. Piotra Ściegiennego 2. Galerię prowadzi: Okręg Świętokrzyski ZPAF
Wernisaż w piątek 26 stycznia o godzinie 18:00, ekspozycja do 16 lutego 2024
Przestrzeń osobista – niewidzialna dla innych, ale mająca ogromne znaczenie dla nas strefa, w której najczęściej przebywamy sami ze sobą i swoimi emocjami. Od nas zależy, na jaką odległość pozwolimy się do niej zbliżyć. Gdzie przebiega granica?
Zaprezentowane na wystawie fotografie pozwolą Państwu wejść w moją przestrzeń osobistą, przestrzeń odczuć, spostrzeżeń, myśli i refleksji. Niech to będzie pewnego rodzaju doświadczenie, które wywoła interakcje pomiędzy mną - autorem fotografii, fotografią i Wami - odbiorcami.
Zapraszam Państwa w miejsce szczególne. Miejsce, w którym czas ma ogromne znaczenie, ale również czas rządzi się tu swoimi prawami. Miejsce pamięci i zapomnienia. Miejsce, w którym każdy z nas ostatecznie znajdzie się – CMENTARZ.
Cmentarz zawsze będzie kojarzył mi się z moją babcią, która zabierała mnie na groby bliskich. Prowadziła tą samą ścieżką, opowiadając bardzo często te same rodzinne historie. Pielęgnowała we mnie pamięć o bliskich. Do dziś odwiedzając cmentarz idę według drogowskazów babci i staram się dostrzec różne historie. Czasem to co widzę, to świadectwo żywej pamięci a czasem to historia zapomnienia. Ostatecznie i tak nic nie uchroni się przed upływającym czasem. Kamienne nagrobki, krzyże, plastikowe figurki świętych a nawet reklamowane jako „wiecznie trwałe” portrety wykonane na porcelanie.
Cmentarz to miejsce bardzo osobiste. Tu przychodzimy godnie pochować naszych bliskich i przeżyć ten często trudny moment ze łzami w oczach. Tu zapalamy świeczkę jako znak pamięci.
Tu modlimy się o lepszą przyszłość naszych zmarłych bliskich i tu dostrzegamy nasz kres.
Wystawa pokazuje mój emocjonalny stosunek do historii i pamięci. Poprzez fotografię tylko wstrzymuję czas. Nie jestem w stanie zatrzymać go na zawsze. Chciałbym, poprzez moje fotografie, skłonić Państwa do refleksji nad przemijaniem, nad nieuchronnym upływem czasu.
Proszę poświęcić chwilę swojego czasu na wejście w prezentowaną przeze mnie przestrzeń osobistą.
Tomasz Grzyb
fot. Jarosław Siłakiewicz, z dokumentacji wernisażu opublikowanej na Facebooku:
Tomasz Grzyb
Rocznik 1971. Radomianin z urodzenia i zamieszkania.
Od 2012 roku członek Związku Polskich Artystów Fotografików (ZPAF). Zdobywca wielu nagród i wyróżnień m.in.: IPA International Photography Awards (USA), MIFA Moscow International Foto Awards (Rosja), PX3 Prix de la Photographie Paris (Francja), Monochrome Photography Awards (Anglia), Black & White Spider Awards (USA), International Color Awards (USA) oraz Turcji, Indiach, Egipcie, Omanie, Serbii, Macedonii, Czechach, Bośni i Hercegowinie, Danii i w Polsce. Autor kilku wystaw indywidualnych pokazywanych w wielu miejscach w Polsce. Świadomie i podświadomie poszukuje w świecie ukrytego porządku, geometrii i harmonii, niezależnie czy to fotografia krajobrazowa, architektura czy reportaż. W swojej twórczości stara się nie pokazywać świata takiego jaki jest, ale taki - jakim chciałby go widzieć. Stosuje różne techniki, aby uzyskać oczekiwany przez niego rezultat, np.: fotografię czarno-białą, fotografię otworkową i rejestrację promieni podczerwonych i ultrafioletu, analogowy średni i duży format. W swoje pracy twórczej kieruje się złota myślą Roberta Bressona „Fotografując staraj się pokazać to, czego bez ciebie nikt inny by nie zobaczył”.