NOMUS Nowe Muzeum Sztuki, ul. Stefana Jaracza 14, Gdańsk
Wernisaż w piątek 8 września o godz. 18:00, ekspozycja do 28 stycznia 2024
Kurarorka: Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka
Zaplanowano szereg wydarzeń towarzyszących - oprowadzań, spotkań, warsztatów…
9 września o godz. 12:00 po wystawie oprowadzi artysta Valentyn Odnoviun (w języku angielskim)
Pierwsza w Polsce indywidualna wystawa ukraińsko-litewskiego artysty Valentyna Odnoviuna zaprezentuje cykle fotograficzne poświęcone miejscom przymusowego odosobnienia. Powstające głównie w Litwie, Ukrainie, Łotwie, Polsce i Niemczech na przestrzeni ośmiu lat prace wynikają z jego zainteresowań fotografią kontekstualną i postsowiecką rzeczywistością. Artysta poszukuje miejsc totalitarnej przemocy, analizuje ich wygląd by w nieoczywisty sposób je sfotografować. Zdjęcia te są częścią opisanej, lecz niewidzianej historii drugiej wojny światowej i komunizmu w Europie Wschodniej. Tworzą archiwa śladów obecności osób izolowanych, więzionych i eksterminowanych. Dzięki formalnym zabiegom fotografie Odnoviuna zyskują wieloznaczność. Tworząc swoiste archiwa dowodów zastanawia się nad historią, nad człowieczą naturą i nad powracającym wciąż zagrożeniem dla ludzkiej wolności.
Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka, kuratorka
Valentyn Odnoviun – urodził się w 1987 roku w Charkowie w Ukrainie. Od dekady mieszka i pracuje w Wilnie. Należy do Litewskiego Związku Fotografów. Absolwent Wileńskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Fotografii i Sztuki Mediów (2016) oraz Teorii i Historii Sztuki (2019). Studiował również w 2015 roku w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi oraz Akademii Sztuk Pięknych w Monachium w ramach programu Erasmus. Obecnie pracuje nad doktoratem w Litewskim Instytucie Badań nad Kulturą. Jest laureatem stypendiów rezydencyjnych i nagród na międzynarodowych festiwalach, m.in. w Nowej Zelandii, USA
i wielu krajach Europy. Bada potencjał fotografii jako medium nieograniczonego, otwierającego widza na wielokierunkową interpretację. Jednocześnie jego twórczość jest głosem pokolenia, które przepracowuje niełatwe dziedzictwo komunistyczne Ukrainy, Litwy, Estonii i Polski. Przypomina o istnieniu reżimów w kontekście współczesnych zagrożeń i podziałów społecznych.
Więcej informacji i szczegółowy program wydarzeń towarzyszących na stronie NOMUS
oraz Muzeum Narodowego w Gdańsku
Kuratorka i koordynatorka: Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka
Współpraca: Marta Kołacz, Maja Bieńkowska, Aleksandra Grzonkowska
Projekt aranżacji: Ania Witkowska
Identyfikacja wizualna i opracowanie graficzne: Ania Witkowska
Teksty: Valentyn Odnoviun, Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka
Partnerzy:
◆ Gdański Archipelag Kultury | WILNO W GDAŃSKU
◆ Litewski Instytut Kultury Patronat Honorowy:
◆ Ambasada Republiki Litewskiej w Polsce
◆ Konsulat Ukrainy w Gdańsku
Mecenas Muzeum Narodowego w Gdańsku:
◆ Polska Grupa Energetyczna
Patroni medialni:
◆ Zawsze Pomorze, Magazyn SZUM, Gazeta Wyborcza, Blok Magazine, LINIA, trojmiasto.pl, gdansk.pl
Projekcja filmu „Fotografowie” o Bolesławie i Edmundzie Zdanowskich
i spotkanie z Andrzejem Ciecierskim | czwartek, 14.09, g. 18:00
Serdecznie zapraszamy na projekcję filmu Fotografowie (2019, Produkcja: TVP 3 Gdańsk) oraz
spotkanie z jego autorem, reżyserem i operatorem filmowym, Andrzejem Ciecierskim, twórcą filmów o wybitnych postaciach kultury pochodzących z terenów Litwy a zamieszkałych w Trójmieście.
Film dokumentalny Fotografowie opowiada o twórczości małżeństwa Bolesławy (Boleslova Talatt-Kelpšaitė, 1908-1982) i Edmunda (1905-1984) Zdanowskich, przedstawicieli wileńskiej szkoły fotografii, uczniach Jana Bułhaka. Od 1930 roku pracowali oni w jednym atelier fotograficznym, na początku należącym do Uniwersytetu Stefana Batorego, potem już we własnym zakładzie. Zdanowscy fotografowali nie tylko architekturę Wilna, ale też dokumentowali życie codzienne tego miasta, m.in. powodzi z 1931 roku oraz losy uchodźców z Polski, a potem z ZSRR, którzy przybywali do Wilna, szukając schronienia. Po repatriacji Zdanowscy zamieszkali w Gdyni, gdzie założyli pierwszą szkołę średnią z edukacją fotograficzną, dziś Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych. W zbiorach muzeów polskich, w tym Muzeum Narodowego w Gdańsku i litewskich, znajduje się wiele fotografii wykonanych przez Zdanowskich. Unikalnym zbiorem jest wykonana przez nich w 1939-1940 roku seria fotografii obrazujących codzienność polskich uchodźców wojennych w Wilnie, z kolekcji Narodowego Muzeum Sztuki im. M.K. Čiurlionisa w Kownie.
Wydarzenie odbywa się w ramach programu Wilno w Gdańsku
organizowanego przez Gdański Archipelag Kultury
• czwartek, 14 września 2023 w godz. 18:00 — 20:30
• NOMUS – Nowe Muzeum Sztuki Dział Muzeum Narodowego w Gdańsku, ul. Stefana Jaracza 14
• wstęp wolny, nie obowiązują zapisy
Oprowadzanie po wystawie „Valentyn Odnoviun. Echa niewidzianych” | sobota, 23 września
w godz. 13:00 - 14:00
NOMUS – Nowe Muzeum Sztuki Dział Muzeum Narodowego w Gdańsku, ul. Stefana Jaracza 14 Prowadzenie: Maja Bieńkowska. Obowiązuje bilet wstępu na wystawę, nie obowiązują zapisy.