Mała Galeria Fotografii w Muzeum Historii Miasta Przemyśla, Rynek 9
Wernisaż w piątek 4 października o godz. 18:00, ekspozycja do 8 listopada 2024
Kurator galerii: Jacek Szwic
Mariusz Mykicki – Absolwent Jeleniogórskiej Szkoły Fotograficznej. Członek ZPAF w Okręgu Dolnośląskim. Fotografią zajmował się prawie zawsze jednak pod koniec 2016 roku zdecydował, że będzie to fotografia czarno-biała, średnio i wielkoformatowa połączona z autorską postprodukcją w ciemni fotograficznej. Głównym przedmiotem zainteresowania są małe rośliny, które przeskalowane w kadrze dawały złudzenie dużych drzew. Projekt ten nie jest ukierunkowany na zamknięty cykl z określoną ilością fotografii. W poszukiwaniu takich obiektów najczęściej wyjeżdża w góry co przyczynia się do powstawania licznych krajobrazów górskich w tym panoram. Nie jest dla niego ważny sam proces twórczy, który nie musi być zrozumiały dla odbiorcy ale ważne jest to co odbiorca odczuwa, gdy patrzy na jego fotografię.
I taką właśnie ideą kieruje się a najważniejsze jest dla niego aby oddać emocje poprzez autorską fotografię. Fotografuje również martwą naturę, tworząc projekty składające się najczęściej z opowieści tworzonej przez tryptyki. Uczestnik „Jeleniogórskich Wszechnic Fotograficznych” organizowanych przez Jeleniogórskie Centrum Kultury, „Spotkań z Fotografią” organizowanych przez Tadeusza Prociaka, wielu plenerów fotograficznych na terenie Polski i poza jej granicami.
Wystawy indywidualne:
➨ W ramach XII Festiwalu Fotografii PLENER, Przełom w Żorach listopad-grudzień 2022.
Wystawa pt. „Z bliska i daleka”
➨ Świątynia Sztuki i Światła Perła Żeliszowska, sierpień 2023.
➨ Galeria Fotografii Interferencje, Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu październik-listopad 2023.
Wystawa pt. „Z bliska i daleka”.
➨ Wystawa pt. „Z bliska i daleka” podczas Festiwalu Spotkań Fotograficznych „Światło Obrazu”
na Uniwersytecie w Siedlcach. Czerwiec 2024.
➨ Wystawa pt. "Ciało góry", Terminal Kultury Gocław, sierpień – wrzesień 2024. Kurator Jan Marek Karaś. Wystawy zbiorowe:
Wystawa grupowa „Czas naświetlania” Festiwal Fotografii Plener 2022, Muzeum Ognia, Żory 2021; Wystawa grupowa Pinhole Day / Kamieniec Ząbkowicki, Galeria Art Cafe pod Pretekstem, Wałbrzych, Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze ; Wystawa pokonkursowa XXII Biennale Fotografii Górskiej, wrzesień 2022 ; Wystawa w galerii BWA w Jeleniej Górze „Kontakty. W drodze” kwiecień-maj 2023, Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze ; Wystawa w ramach XV Spotkań z Fotografią „Martwa natura / Natura Fotografii” wrzesień 2023, Jeleniogórskie Centrum Kultury, Galeria Korytarz, luty 2024 ; Przegląd Fotografii w Technikach Dawnych i Alternatywnych, Foto Peryferie, kwiecień 2024 ; Wystawa w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze, XXIII Biennale Fotografii Górskiej wrzesień 2024 ; Wystawa w Galerii FOTO GEN we Wrocławiu, październik 2024.
Inne działania:
Aktywny propagator projektu fotograficznego Haruhisa Camera stworzonego przez japońskiego fotografa Haruhisę Terasaki. Jest to projekt polegający na fotografowaniu przy użyciu zaprojektowanych i budowanych przez Haruhisę Terasaki aparatów fotograficznych, które są kompilacją aparatów cyfrowych i analogowych kamer wielkoformatowych. Obraz uzyskany w tej technice jest cyfrową fotografią matówki podobnej do tych, które są stosowane w aparatach wielkoformatowych.