Sen o Mieście. Warszawa lat 50. i 60. na zdjęciach Zbyszka Siemiaszki ze zbiorów agencji FORUM
Skwer im. ks. Jana Twardowskiego w Warszawie (róg ul. Krakowskie Przedmieście i ul. Karowej)
Wernisaż w czwartek 23 czerwca o godz. 18:00 w Domu Spotkań z Historią, ul. Karowa 20, Warszawa
Ekspozycja do 30 października 2016, ZPAF jest jednym z partnerów medialnych wystawy
Na wystawie „Sen o Mieście. Warszawa lat 50. i 60. na zdjęciach Zbyszka Siemaszki
ze zbiorów Agencji FORUM” zaprezentowane zostaną zdjęcia wybitnego fotografa Warszawy pochodzącego z Wilna, przez lata związanego ze stolicą i dokumentującego powojenne przeobrażenia miasta i życie codzienne warszawiaków.
Ekspozycja przygotowana została na 10-lecie Domu Spotkań z Historią, miejskiej instytucji kultury,
która od początku swojego istnienia popularyzuje XX-wieczną historię Warszawy, a zarazem upowszechnia dorobek artystyczny polskich i zagranicznych fotografów i fotoreporterów.
Wystawa, zorganizowana wspólnie z Polską Agencją Fotografów FORUM, przypomina postać Zbyszka Siemaszki, którego twórczość zajmuje znaczące miejsce w historii powojennej fotografii polskiej.
Kuratorami wystawy są: Katarzyna Madoń-Mitzner, zastępca dyrektora DSH do spraw programowych oraz Krzysztof Wójcik z agencji FORUM.
Ekspozycję uzupełniają materiały przygotowane przez varsavianistę Jerzego S. Majewskiego.
Ciekawym dopełnieniem wystawy będzie możliwość obejrzenia (poprzez zeskanowanie QRcodów) współczesnych zdjęć autorstwa Wojciecha Kryńskiego tych samych miejsc, które fotografował Siemaszko.
Ekspozycji towarzyszy blisko 180 stronicowy, dwujęzyczny polsko-angielski album
(poniżej częściowo widoczna jedna ze stron).
Siemaszko fotografował Warszawę w okresie, w którym tempo odbudowy miasta po zniszczeniach wojennych było oszałamiające, a jednocześnie odczuwało się powiew nowej energii po latach stalinizmu. Warszawa na jego zdjęciach to miasto budzące się do życia, jasne, czyste, dynamiczne, tętniące życiem.
Wybór tematów oraz świadoma estetyzacja składają się na wizję Warszawy w latach 50. i 60., która z dzisiejszej perspektywy jest bardzo atrakcyjna i pociągająca. Fotografie koncentrują się na nowoczesnej architekturze Warszawy, która była przedmiotem reportaży przygotowywanych dla tygodnika „Stolica”. Na zdjęciach widzimy nowe dzielnice, modernistyczne budynki (wiele z nich uległo likwidacji po 1989 roku), nowo otwarte kawiarnie i sklepy, pojawiające się coraz częściej neony jako znak nowoczesnego miasta, a także samochody i autobusy, małą architekturę, wyposażenie sklepów i mieszkań, czyli ówczesny design, który dziś znów staje się modny.
Dla uzyskania najlepszego efektu fotograf długo poszukiwał kadru, wyczekiwał na odpowiednie światło, zmieniał perspektywy, wchodząc na dachy budynków ze swoim średnioformatowym aparatem, robił zdjęcia z dźwigu czy samolotu.
Obok architektury, na fotografiach Siemaszki są mieszkańcy stolicy w ich codziennych zajęciach: w drodze do pracy, podczas odpoczynku, w znanych i modnych lokalach i na szerokich, czystych arteriach.
To wybitna fotografia architektury i fascynujący zapis życia codziennego mieszkańców Warszawy.
Zbyszko Siemaszko urodził się 30 sierpnia 1925 w Wilnie w rodzinie fotografów – rodzice prowadzili znany zakład fotograficzny.
W czasie wojny należał do 3 Wileńskiej Brygady AK. W 1945 transportem repatriacyjnym przyjechał do Polski. Mieszkał w Bydgoszczy, a następnie w Stalinogrodzie (obecnie Katowice), gdzie uczęszczał do liceum ogólnokształcącego. Równocześnie rozpoczął pracę fotoreportera w tygodniku „Odra”. W 1948 roku po maturze rozpoczął studia w warszawskiej Szkole Głównej Planowania i Statystyki. Rok później rozpoczął pracę w Stołecznym Przedsiębiorstwie Budowlanym (SPB) polegającą na stałej dokumentacji fotograficznej warszawskiego budownictwa. W latach 1951–1953 dokumentował odbudowę miasta dla przedsiębiorstwa Konserwacji Architektury Monumentalnej.
W 1953 rozpoczął współpracę z tygodnikiem „Stolica”, trzy lata później stając się etatowym pracownikiem redakcji. W latach 1969–1990 był fotoreporterem tygodnika „Perspektywy”; od 1951 w Związku Polskich Artystów Fotografików. Kolekcja jego negatywów znajduje się w FORUM Polskiej Agencji Fotografów
oraz w Narodowym Archiwum Cyfrowym. Zmarł w 2015 roku w wieku 89 lat.
Więcej na stronie Domu Spotkań z Historią, także na Facebooku
Fragment ekspozycji i wernisaż z udziałem wszystkich autorów świetnie zrealizowanego projektu.