Galeria Fotografii B&B, Miejski Dom Kultury Włókniarzy, ul. 1 Maja 12, Bielsko-Biała
Wernisaż, spotkanie z autorem w piątek 1 marca o godz. 18:00, ekspozycja do 2 kwietnia 2024
Kuratorka Galerii: Inez Baturo [332. wystawa] Kurator wystawy: Stanisław Kulawiak
Patronat: Fundacja Centrum Fotografii, ZPAF. Opieka nad galerią: Emilia Grala
Magia wspólnoty
Moja wystawa to dokumentacja życia religijnego grup emigrantów w Chicago. Fotografowałem te aspekty religii, które są bliskie ich tożsamości etnicznej i dziedzictwu kulturowemu. Dla większości emigrantów religia pozostaje na zawsze tradycyjnym łącznikiem z ich pierwotną ojczyzną i pomaga w asymilacji z innymi grupami społecznymi w Ameryce. Mieszkając przez wiele lat w Chicago, często fotografowałem środowiska emigrantów, przede wszystkim pracując jako fotograf dla projektu dokumentalnego CITY 2000. Spędziłem wtedy wiele dni, obserwując obrzędy w świątyniach, kościołach, synagogach i meczetach, dokumentując także procesje i wydarzenia religijne na ulicach miasta. Wiele grup wyraża swoją wiarę w bardzo podobny sposób – poprzez modlitwy, muzykę, śpiewy oraz dzielenie się jedzeniem typowym dla krajów, z których pochodzą. Fotografia jest uniwersalnym środkiem komunikacji między ludźmi, dlatego mam nadzieję że moje zdjęcia są zrozumiałe dla wszystkich, a ich humanistyczny charakter jest i będzie zawsze aktualny.
Zbigniew Bzdak, styczeń 2024
Zbigniew Bzdak – doświadczenie emigracji
Ludzie imigrujący do Stanów Zjednoczonych zapełniają swoje walizy, pakunki i kufry rzeczami, które wydają się im niezbędne dla rozpoczęcia nowego życia w warunkach nieznanych, niepewnych, a nawet zatrważających. Czasami przybywają tylko z tym, co mają na sobie. Ich ekwipunek to jedna sprawa, a istotne jest też to, co większość z nich przynosi w swoich sercach, coś niematerialnego, choć realnego: wiara i nadzieja na swobodne praktykowanie swoich przekonań religijnych oraz tradycji kulturowych. Ponieważ Chicago i inne miasta są przepełnione masowym napływem migrantów z Ameryki Środkowej to kościoły, meczety, synagogi i świątynie, jak też organizacje społeczne o charakterze religijnym, starają się wspierać rodziny migrantów ułatwiając im przystosowanie się do miejscowych warunków i wejście na drogę do prosperity.
Zbigniew Bzdak, który jest również migrantem, dokumentował doświadczenia imigrantów, którzy przez wybór albo okoliczności szukali bezpieczeństwa i wolności w USA, a później starali się zachować i kultywować swoją kulturę i wiarę. Zbigniew Bzdak w dzieciństwie, które upłynęło mu w Polsce, wziął udział w pielgrzymce do Częstochowy i głęboko poruszyła go wówczas ceremonialność takiego wyznania wiary. Po latach, dzięki profesjonalnej biegłości w posługiwaniu się fotografią, mógł odnowić to odczucie i dać mu wyraz poprzez dokumentowanie religijnych tradycji imigrantów. Doświadczenie fotoreportera oraz głębokie artystyczne motywacje czynią ze Zbigniewa Bzdaka mistrza fotografii, któremu niewielu może dorównać wielkością dorobku i przenikliwością spojrzenia. W jego fotografiach obecna jest klarowność wizji oraz autentyzm odczuć, przez co nie są one tylko prostą rejestracją faktów, ale także apelem o poczucie się częścią tego, na co patrzymy. Bzdak nakłania nas, abyśmy byli obecni i uważni. Fotografowanie praktyk religijnych może być frustrującym zajęciem. Łatwo można poczuć się intruzem podczas fotografowania ludzi, którzy się modlą lub medytują, jednak wrażliwość Bzdaka pozwala mu odnajdywać się w tych sytuacjach i pozyskiwać zaufanie zarówno uczestników takich zgromadzeń, jak i ich liderów. Swoim postępowaniem dowodzi, że pragnie przede wszystkim sprawdzić się jako życzliwy i rzetelny dokumentalista tradycji ich kultury.
Kiedy w 1999 roku Bzdakowi zaoferowano współuczestnictwo w projekcie o historycznym znaczeniu, którego celem miało być stworzenie fotodokumentacji: CITY 2000 - Chicago In The Year 2000, zaproponował on jako swój wkład zajęcie się tematem praktyk religijnych wśród imigrantów w Chicago. Przez rok intensywnie angażował się w dokumentowanie chrzcin, pielgrzymek, nabożeństw i akcji modlitewnych, co przyniosło bogatą i przejmującą wizualną opowieść o społecznościach spajanych poprzez wiarę, co jest także fenomenem wzmacniającym więzy pomiędzy ogółem mieszkańców Chicago. W przenikliwych spojrzeniach Bzdaka przez obiektyw jego kamery pojawiają się między innymi żydowscy zwolennicy nauk rabina Lubawicza, kambodżańscy mnisi, prawosławni kapłani i pielgrzymujący polscy katolicy, których możemy zacząć rozumieć oraz wczuwać się w to, kim są i w co wierzą. Ta wystawa dowodzi, że dla Bzdaka wciąż aktualizująca się historia imigracji i religii jest tematem, który intrygował go już od wielu dekad.
Artyści sztuk wizualnych przez stulecia przedstawiali nam wyobrażenia Boga i niebios. Współczesna twórczość Zbigniewa Bzdaka ukazuje zjawiska potwierdzające istnienie religijnej gorliwości w naszych ziemskich społecznościach, gdzie Bóg, oświecenie i duchowość żyją w tych, którzy wierzą.
Michael Zajakowski, październik 2023
Więcej fotografii z wystawy, także pełne opisy prezentowanych obok prac znajdują się w katalogu wystawy.
Kliknij w obrazek powyżej by się z nim zapoznać / pobrać...
Zbigniew Bzdak urodził się w 1955 roku w Radomsku. W czasach licealnych
(1970-1974) zaczął fotografować w kółku fotograficznym przy Domu Kultury w Radomsku. Następnie studiując fizykę jądrową na AGH (1974-1979) w Krakowie współpracował ze Studencką Agencją Fotograficzną, a w roku 1976 był współzałożycielem Grupy Twórczej SEM, z którą brał udział w wielu akcjach i wystawach. Wtedy współpracował też z pismami studenckimi („Magazyn Studencki”, „Student”, „Politechnik”) i magazynami ilustrowanymi („Razem”, „itd.”). W 1978 roku został laureatem nagrody „Czerwona Róża” dla fotoreporterów studenckich.
W 1979 roku wyjechał z Polski jako fotograf z ekspedycją kajakową Canoandes '79 (Klub Bystrze przy AGH) do Meksyku i Peru, gdzie przez dwa lata dokumentował eksplorację nieznanych rzek w Ameryce Łacińskiej. Jego zdjęcia z pierwszego przepłynięcia Amazonki od źródeł do oceanu zostały opublikowane w roku 1987 przez „National Geographic Magazine” oraz w książce Joe Kane Running the Amazon. Następnie przez wiele lat współpracował z „National Geographic Magazine” fotografując kolejne wyprawy kajakowe do najgłębszego kanionu na świecie Colca w Peru, opublikowane w magazynie w 1993 roku. Inne projekty, w których brał udział to eksploracja i pomiary źródeł rzeki Amazonki w Peruwiańskich Andach oraz dokumentowanie życia mało znanego szczepu Indian Waorani w amazońskim regionie Ekwadoru. W latach 1982-1990 mieszkał w stanie Wyoming w USA, gdzie był fotoreporterem w stanowej gazecie „Casper Star-Tribune”. W 1990 roku został wydany album fotograficzny zatytułowany Living in Wyoming, Settling for More z tekstem Susan Anderson. Album ten został nagrodzony w 1991 przez prestiżowy magazyn „Communication Arts” jako książka roku.
W roku 1991 przeprowadził się do Chicago, gdzie pracował w gazecie „The Times” w stanie Indiana, najpierw jako fotoreporter, a później jako dyrektor działu fotografii. Rok 2000 spędził fotografując życie religijne imigrantów w Chicago do dokumentalnego projektu CITY 2000. Zdjęcia z tego projektu były wielokrotnie wystawiane w galeriach i muzeach w Chicago oraz wydane jako album fotograficzny, a następnie wszystkie zdjęcia i negatywy weszły do specjalnej kolekcji na Uniwersytecie Illinois w Chicago. Po zakończeniu projektu w 2001 roku prowadził przez rok zajęcia z fotografii na Columbia College Chicago, a następnie w latach 2002-2020 był fotoreporterem w „Chicago Tribune”, gdzie dokumentował wydarzenia krajowe i międzynarodowe m.in. huragan Katrina i wojnę w Iraku.
W roku 2008 fotografował kampanię wyborczą prezydenta Baracka Obamy, a następnie jego pierwsze miesiące w Białym Domu. Jego fotoreportaże i wideo były wielokrotnie nagrodzone w konkursach prasowych, a w 2015 dostał Emmy Award za film dokumentalny „Kenwood‘s Journey”.
Obecnie mieszka w stanie Michigan, pracuje nad własnymi projektami i wystawami oraz porządkowaniem obszernego archiwum fotograficznego. Więcej na stronie autorskiej.
◉ Zbigniew Bzdak – Zobaczyć świat - spotkanie z fotoreporterem dokumentalistą „Chicago Tribune”
Pokaz multimedialny Portfolio 1976–2023
➤ Ostrzeszowskie Centrum Kultury, ul. W. Gorgolewskiego 2, prowadzenie: Łukasz Śmiatacz
4 marca 2024 o godz. 17:00
➤ Klub Dziennikarzy „Pod Gruszką“, Kraków, ul. Szczepańska 1, prowadzenie: Danuta Węgiel
18 marca 2024, godz. 18.00
◉ Zbigniew Bzdak - Living in Wyoming, Sweet Home Chicago
ZPAF Gallery, Kraków, ul. św. Tomasza 24
Kurator wystawy: Stanisław Kulawiak, kurator galerii: Danuta Węgiel
wernisaż: 14 marca o godz. 18.00, ekspozycja do 13 kwietnia 2024
Autor wraz z kuratorami podczas wernisażu - pełną relację opublikowano na Facebooku: