Z wielkim żalem zawiadamiamy, że w wieku 89 lat odszedł nasz Kolega - członek OW ZPAF od 1951 roku,
artysta fotografik, wybitny fotoreporter, niedościgniony w dokumentowaniu półwiecza powojennej W-wy.
Pogrzeb w piątek 13 marca o godz. 11:00, w kościele NMP Wspomożenia Wiernych w Zalesiu Dolnym,
po czym nastąpi odprowadzenie do grobu rodzinnego na Cmentarzu Komunalnym w Piasecznie
Zbyszko Siemaszko urodził się 30 sierpnia 1925 r. w Wilnie. Wychował się w rodzinie fotografów.
Jego rodzice prowadzili sklep fotograficzny w centrum Wilna. W swoim atelier Leonard Siemaszko wykonywał portrety m. in. marszałka Józefa Piłsudskiego czy biskupa Stanisława Bandurskiego.
W czasie wojny Siemaszko wstąpił - wraz z braćmi i ojcem - w szeregi 3 Brygady Wileńskiej Armii Krajowej (pseudonim "Swojak”). Dokumentował fotograficznie codzienne życie partyzantów.
Zbyszko Siemaszko, absolwent SGPiS w Warszawie, znany jest przede wszystkim z fotografii architektury oraz dokumentacji odbudowy i codziennego życia mieszkańców stolicy. Początkowo prowadził pracownie fotograficzne w Społecznym Przedsiębiorstwie Budowlanym oraz w Państwowym Przedsiębiorstwie Budowlanym Konserwacji Architektury Monumentalnej w Warszawie. Dokumentował odbudowę tak ważnych dla stolicy miejsc jak Zamek Królewski, Teatr Wielki czy Stare Miasto. Ukazywał proces tworzenia "nowej Warszawy" - osiedla Muranów, Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej, Ściany Wschodniej i wielu innych. Przez lata był fotoreporterem tygodnika "Stolica" (1953-69), dla którego wykonał między innymi słynne reportaże z drążenia tunelu metra na Targówku (1956), koncertu Marleny Dietrich (1964), z zalanej ulewnymi deszczami ulicy Puławskiej (1968), a także z obchodów pierwszomajowych, centralnych dożynek czy procesji Bożego Ciała w Warszawie. Później pracował też w „Perspektywach”.
Ma w swym dorobku szereg publikacji albumowych poświęconych Warszawie. Jego fotografie zawsze wyróżniały się starannymi kadrami, wręcz eleganckimi widokami odbudowanych i nowych obiektów architektury, świetnie potrafił uchwycić i przedstawić to, co w życiu miasta i jego mieszkańców najważniejsze, najciekawsze…
Pozostawił po sobie ogromne archiwum, z którego znacząca część znajduje się w zbiorach Narodowego Archiwum Cyfrowego. W ubiegłym roku ukazał się album "Warszawa Siemaszki. Fotografie z Narodowego Archiwum Cyfrowego". Spośród 6 tyięcy zdjęć przechowywanych w NAC, do publikacji tej wybrano około dwustu, prezentujących Warszawę z lat 50., 60. i 70.
O albumie więcej napisano na stronach NAC a także Culture.pl - jego papierowy nakład jest już wyczerpany ale warto pobrać go do uważnej lektury w formacie. pdf
Od środy media publikują wspomnienia o Zbyszko Siemaszko i przypominają wiele jego fotografii
- np. na stronach TVN Warszawa.
Obok prezentujemy kilkanaście prac z kolekcji NAC, przedstawiających miejsca, które zmieniły się prawie nie do poznania, obiekty architektury których już nie ma…
Wierzymy, że dzięki tym wszystkim wspaniałym fotografiom Zbyszko będzie zawsze pamiętany nie tylko w naszym środowisku ale przede wszystkim przez warszawiaków, zakochanych w swoim mieście.