Zgłoś naruszanie
praw autorskich
Pliki do pobrania
Zasięg uprawnień i obowiązków Związku Polskich Artystów Fotografików jako Organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi do utworów fotograficznych określa udzielone naszemu stowarzyszeniu zezwolenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w oparciu o przepisy Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Decyzją Ministra Kultury z dnia 29 maja 1995 roku (DP. 041/Z/14/95) ZPAF otrzymał zezwolenie na zbiorowe zarządzanie prawami autorskimi do utworów fotograficznych na następujących polach eksploatacji: zwielokrotnienie jakąkolwiek techniką, wprowadzenie do obrotu, wystawienie, najem, dzierżawa oraz dodatkowo decyzją z dnia 30 stycznia 2001 roku: wprowadzenie do pamięci komputera.
Możliwość powierzenia praw autorskich w zarząd i ochronę przysługuje każdemu uprawnionemu właścicielowi tych praw - przede wszystkim twórcom utworów fotograficznych, niezależnie od tego, czy są członkami ZPAF czy nie, jak również spadkobiercom twórców, następcom prawnym i innym osobom, które te prawa legalnie nabyły.
Zbiorowe zarządzanie i ochrona praw autorskich zwalnia twórcę z potrzeby dochodzenia własnym kosztem i własnym wysiłkiem należnych mu wynagrodzeń do powierzonych utworów, jak też ścigania naruszeń tych praw na następujących polach eksploatacji:
Zbiorowe zarządzanie prawami autorskimi przez ZPAF dotyczy ochrony i rozporządzania autorskimi prawami majątkowymi, z mocy których autorowi przysługuje wynagrodzenie za korzystanie z jego utworów (są to prawa zbywalne i wygasające po 70 latach od śmierci autora), oraz ochrony autorskich praw osobistych, które nie podlegają zrzeczeniu się lub zbyciu więzi twórcy z utworem. Z praw tych wynika m.in. zakaz dokonywania jakichkolwiek zmian lub przeróbek utworu bez zezwolenia twórcy, a przede wszystkim konieczność oznaczenia utworu nazwiskiem autora.
Informujemy, konsultujemy jak również interweniujemy w zgłoszonych nam przypadkach naruszeń praw autorskich do utworów fotograficznych.
Nasze wsparcie w tym zakresie kierujemy nie tylko do członków ZPAF, ale wszystkich zajmujących się fotografią, którzy powierzyli swoje prawa autorskie w zbiorowy zarząd i ochronę ZPAF. Udostępniamy do pobrania wnioski do umów (po wypełnieniu prosimy przesłać tradycyjną pocztą):
Repartycja pośrednia w ZPAF z tytułu opłat z czystych nośników
Wszystkich twórców zapraszamy do udziału w repartycji pośredniej, polegającej na udzielaniu dotacji, grantów, dofinansowań, stypendiów, zapomóg socjalnych.
Zachęcamy do składania wniosków ze wskazaniem formy, uzasadnieniem i danymi twórcy.
Repartycja bezpośrednia w ZPAF z tytułu opłat z czystych nośników
Wszystkich twórców - członków ZPAF, których utwory były kopiowane w latach 2011 - 2012 - 2013 przez osoby trzecie w ramach dozwolonego użytku osobistego na czyste nośniki (np. HD, CD, DVD, pendrive), zapraszamy do udziału w repartycji bezpośredniej.
ZPAF wykonując obowiązki organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi do utworów fotograficznych uprawniony jest do podziału środków finansowych w ramach repartycji. Zachęcamy do składania wniosków w formie wypełnienionej deklaracji, która jest do pobrania obok.
Wnioski należy dostarczyć w terminie do 2 września 2014 drogą pocztową na adres: ZPAF BPA, Plac Zamkowy 8, 00-277 Warszawa lub osobiście do biura ZPAF w godz. 9:00 - 15:00 od poniedziałku do piątku.
Informacje pod numerem telefonu: 797 307 792
Zgodnie z obowiązującymi przepisami Związek Polskich Artystów Fotografików składa w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego
coroczne sprawozdania z działalności organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi wraz z wymaganymi załącznikami.
Z pełnymi materiałami można zapoznać się, pobierając poniżej obszerne pliki w formacie pdf.
Sprawozdanie za rok 2011 Sprawozdanie za rok 2012 Sprawozdanie za rok 2013 Sprawozdanie za rok 2014
Sprawozdanie za rok 2015 Sprawozdanie za rok 2016 Sprawozdanie za rok 2017